„Bude to válka, rozhodnou drobnosti,“ míní slávistický trenér Jindřich Trpišovský před úterním mačem čtvrtého předkola (v Edenu od 21 hodin, odveta je na programu 30. září v Herningu).

Slávista Nicolae Stanciu se raduje z branky do sítě Teplic.
Slávisté si spravili chuť. Teplicím nasázeli pět gólů

„Soupeř ještě v kvalifikaci nedostal branku. Jsou zodpovědní, důrazní, hodně běhaví a v rychlosti dobře pracují s míčem,“ vyjmenovává četné přednosti soupeře.

Štěstí je dovednost

Slavia se neutká jen s tradiční bojovností nezdolných Seveřanů, ale i s mocí čísel. Midtjylland, klub založený teprve v roce 1999, totiž už šest let vlastní Angličan Matthew Benham. Pozoruhodný muž: absolvent Oxfordu vydělal jmění v sázkovém byznyse a je přesvědčen, že pečlivý sběr statistických dat a jejich analýza obstarají úspěchy na hřišti.

Slavia Praha. Liga mistrů. Infografika.Zdroj: Redakce„Nevěřím ve štěstí. Mít štěstí je dovednost,“ říkává Benham, jemuž patří i londýnský druholigový klub Brentford. V Dánsku vedl jeho matematický přístup k okamžitým triumfům: Midtjylland získal hned v prvním roce po Benhamově příchodu premiérový mistrovský titul, pak vyhrál dánskou ligu ještě dvakrát. Naposledy letos.

„Předloni jsme hráli s Kodaní a víme, jak je to kvalitní mužstvo. Midtjylland přitom vyhrál ligu před Kodaní s obrovským náskokem,“ uvědomuje si Trpišovský. Pražané jsou v kvalifikačním dvojboji papírovým favoritem, dánský soupeř se ovšem netají ambicí probít se do základní skupiny.

V předchozích předkolech vyřadil Ludogorec Razgrad (s trenérem Pavlem Vrbou) a Young Boys Bern.

Žádní diváci

Pro sešívané mluví větší zkušenosti z podobných zápasů. V živé paměti fanoušků je loňský postup před Kluž a následné mače s Barcelonou, Interem a Dortmundem. Motivací jsou pochopitelně i finance: český mistr by v případě úspěchu inkasoval přes 400 milionů korun. Pokud Slavie vypadne, zahraje si alespoň skupinu Evropské ligy.

Další věc: hraje se bez diváků, což poněkud převrací obvyklé přání týmů absolvovat odvetu před svým publikem. „Podle mě je výhoda, že hrajeme první zápas doma. Druhé utkání může být otevřenější a venkovní góly mohou hrát klíčovou roli. Záleží ale samozřejmě na prvním zápasu,“ tvrdí domácí stratég Trpišovský.

Perlička na závěr? Úterní zápas bude řídit trojice tureckých rozhodčích v čele s hlavním sudím Cakirem.

Stejná sestavička přitom rozhodovala i loňské úvodní utkání Slavie ve 4. předkole v Kluži. Tehdy to dopadlo dobře. Co nyní?

Fanoušci Slavie s pyrotechnikou - Utkání 5. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: Slavia Praha - Sparta Praha, 8. července 2020 v Praze.
Midtjylland. Fotbalisté Slavie už znají soupeře pro boj o Ligu mistrů