Český tým si zahraje druhou ze čtyř výkonnostních úrovní Ligy národů potřetí z dosavadních čtyř ročníků. Předloni se ještě pod vedením tehdejšího trenéra Jaroslava Šilhavého poprvé představil v elitní Lize A, ve skupině ale skončil poslední a sestoupil.

Soutěž nahrazuje přípravné zápasy a reprezentacím také dává dodatečnou šanci zabojovat o účast na závěrečných turnajích. Čtvrtý ročník bude propojen s kvalifikací o mistrovství světa v roce 2026. Nové vydání Ligy národů začne v září a skupinová fáze se odehraje během podzimu.

Nový reprezentační trenér českých fotbalistů Ivan Hašek
Postup je jasný úkol, hlásí nový reprezentační trenér Hašek po losu Ligy národů

Postup do Ligy A si přímo zajistí pouze vítěz skupiny, poslední celek naopak spadne o úroveň níž. Novinkou Ligy národů je play off, které se bude hrát v březnu příštího roku. Týmy na druhých místech v divizi B se ve dvojzápasech utkají o postup proti mužstvům ze třetích míst Ligy A, celky z třetích příček čeká boj o udržení proti zemím z druhých pozic v Lize C.

Český tým před losem figuroval v nejvyšším ze čtyř výkonnostních košů divize B a měl jistotu, že se vyhne papírově nejtěžšímu soupeři Anglii, Rakousku a Walesu. Bývalý srbský reprezentant Aleksandar Kolarov přisoudil Haškovým svěřencům poměrně náročnou skupinu.

Ivan Hašek je novým trenérem fotbalové reprezentace
Debut Ivana Haška na Spartě. Reprezentaci začne test na Euro, děti se slevou

S Albánií se národní mužstvo vloni na podzim dvakrát utkalo v evropské kvalifikace. Po zářijové domácí remíze 1:1 Češi ve venkovní odvetě prohráli 0:3 a v konečné tabulce obsadili za balkánský soupeřem druhé místo. Oba celky postoupily na letní Euro do Německa.

Proti Ukrajině se nedařilo

S Ukrajinci se český tým utkal v prvním ročníku Ligy národů v roce 2018 a utrpěl porážky 1:2 doma a 0:1 venku. Národní mužstvo zvítězilo jen v prvním z pěti vzájemných soubojů. V posledním duelu s Ukrajinci Češi v září 2021 remizovali v Plzni v přípravě 1:1. Východoevropská země hraje kvůli ruské invazi domácí zápasy na neutrální půdě, představila se v Polsku, Německu, na Slovenku a vloni v říjnu proti Severní Makedonii v Praze na Letné.

Ukrajince v březnu čeká baráž o mistrovství Evropy stejně jako Gruzii, která dokonce může být soupeřem národního mužstva na letním šampionátu. V play off C se v konkurenci Řecka, Lucemburska a Kazachstánu utká o jedno místo v "české" skupině, v níž jsou také Portugalsko a Turecko. Národní tým se s Gruzií dosud neutkal.

Ivan Hašek je novým trenérem fotbalové reprezentace
Úkol pro Haška: Nejdřív Euro a pak? Vrátit český tým mezi elitu v Lize národů

Čtvrtý ročník Ligy národů bude propojen s evropskou částí kvalifikace o příští mistrovství světa. K 12 týmům z druhých příček v klasické kvalifikaci se připojí čtyři nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikačních skupinách neskončí do druhého místa. Těchto 16 zemí se pak v play off utká o zbylá čtyři evropská místa na šampionátu v roce 2026.

Skupinová fáze Ligy národů se odehraje v září, říjnu a listopadu. Nově zařazené play off bude na programu v březnu příštího roku. Finále, které se bude týkat jen nejlepších celků z Ligy A, se pak odehraje v červnu. Celkové prvenství obhajuje Španělsko.

Los skupin fotbalové Ligy národů:

Liga A:
Skupina 1: Chorvatsko, Portugalsko, Polsko, Skotsko.
Skupina 2: Itálie, Belgie, Francie, Izrael.
Skupina 3: Nizozemsko, Maďarsko, Německo, Bosna a Hercegovina.
Skupina 4: Španělsko, Dánsko, Švýcarsko, Srbsko.

Liga B:
Skupina 1: Česko, Ukrajina, Albánie, Gruzie.
Skupina 2: Anglie, Finsko, Irsko, Řecko.
Skupina 3: Rakousko, Norsko, Slovinsko, Kazachstán.
Skupina 4: Wales, Island, Černá Hora, Turecko.

Liga C:
Skupina 1: Švédsko, Ázerbájdžán, Slovensko, Estonsko.
Skupina 2: Rumunsko, Kosovo, Kypr, Litva/Gibraltar.
Skupina 3: Lucembursko, Bulharsko, Severní Irsko, Bělorusko.
Skupina 4: Arménie, Faerské ostrovy, Severní Makedonie, Lotyšsko.

Liga D:
Skupina 1: Litva/Gibraltar, San Marino, Lichtenštejnsko.
Skupina 2: Moldavsko, Malta, Andorra.