Pokud jste to ještě neslyšeli: nejvyšší muž českého fotbalu je od včerejška ve vazbě! Spolu s ním (avšak jinam) poslal soud Simonu Kratochvílovou.

Ale zatímco ministerstvo se své náměstkyně promptně zbavilo, fotbal mlčí.

STRACH ZE SVĚDKŮ

Vraťme se ještě k Peltovi a samotné kauze.

„Je nevinný,“ vyhlásil Bronislav Šerák, právník obviněného funkcionáře.

Aféra je prý nafouknutá bublina a obvinění ze tří trestných činů je tvrdé.

| Video: Youtube

„Klient nevyjednával za sebe, lobboval o co nejvíce peněz pro sport,“ řekl známý advokát s narážkou na spekulace, že Pelta a Kratochvílová posílali dotace ke spřáteleným osobám.

Ať to bylo jakkoliv, státní zástupce Ondřej Trčka měl ihned jasno. Vazba je nutná – obvinění by mohli ovlivňovat svědky.

BEZ KOMENTÁŘE

Čekali byste, že i fotbalové hnutí začne jednat?

Deník už podruhé během tohoto týdne oslovil přední činovníky i funkcionáře z okresů či krajů.

Nejčastější odpověď? Dost podobná té, kterou poskytl Josef Tancoš, člen výkonného výboru FAČR. „Nebudu to komentovat,“ řekl. „Je to nepříjemná situace, ale dál to nebudeme komentovat,“ uvedl Adolf Šádek z Plzně.

Fotogalerie: Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil vazbu na předsedu Fotbalové asociace Miroslava Peltu

Mimochodem – právě vlastník Viktorie Tomáš Paclík byl před šesti lety posledním člověkem, jenž se postavil Peltovi.

Tehdy ve volbách padl. V roce 2013 neměl Pelta protikandidáta. Stejné to mělo být letos, už za pár týdnů jsou volby!

ČEKÁNÍ NA VERDIKT

Do Prahy se funkcionáři mají sjet 2. června. Koná se dlouho očekávaná valná hromada. Jenže bude se tu hlasovat o novém šéfovi? Možná ne.

Už na sváteční pondělí totiž Fotbalová asociace České republiky (mimochodem obviněná jako právnický subjekt) svolala jednání výkonného výboru.

Očekává se, že bez Pelty bude mít hlavní slovo tolik kritizovaný Roman Berbr. A že řekne: volba se odloží.

„Myslím, že by to bylo vhodné,“ podotkl sportovní ředitel Pardubic Vít Zavřel. Souhlasí i další. „Valná hromada by se měla odložit, než se ukáže, jak vážné je obvinění předsedy. Myslím si, že nová valná hromada by se měla uskutečnit na podzim. Pokud se ukáže, že obvinění je podložené, není možné takového člověka podpořit,“ řekl Radek Bania. z třetiligových Litoměřic.

„Kdo by mohl nahradit Peltu? Třeba někdo z bývalých reprezentantů,“ přeje si Stanislav Kaláb, předseda Krajského fotbalového svazu v Olomouci.

Hodně ostrá slova zazněla z Jindřichova Hradce, a to od šéfa klubu Josefa Žižky. „Ať dají funkce k dispozici,“ řekl velký Berbrův kritik.

ZPRÁVY V CIZINĚ

Přesto má Pelta a spol. pořád hodně přívrženců.

„Chcete slyšet objektivní informaci? Když přišel Pelta, ve fotbale najednou bylo víc peněz,“ vzkázal Jan Ševčík, předseda klubu z Otrokovic.

Teď je na každém, aby si odpověděl: za jakou cenu?

Na závěr ještě malá „zajímavost“: o skandálu i díky zprávě agentury AP referují nejrůznější média po celém světě. Třeba v Perském zálivu nebo v Americe.