Rubrika „(Ne)korektní sport“ přináší fiktivní zprávy ze světa sportu a obsahuje nadsázku a ironii. Podobnost s realitou nemusí být nutně náhodná.

Ženský fotbal prožívá boom, o čemž svědčilo i právě skončené mistrovství světa v Austrálii a na Novém Zélandu. Mezera mezi mužskou a dámskou verzí nejpopulárnějšího sportu světa je však bohužel stále široká – jak co do sledovanosti, tak co do financí. Jak to změnit? Jak vyvětrat ostudnou zatuchlinu předsudků a stereotypů?

Kanadská fotbalistka Jordyn Huitemaová.
Fotbalistky, které válí na síti. Sexy Alisha, legendy i žena, co nesnáší Trumpa

Podle zdrojů Deníku se v šerých kancelářích mezinárodní federace FIFA v Curychu zrodil smělý plán, který má konzervativní kopanou rázem katapultovat mezi nejprogresivnější sportovní odvětví. Doba si to žádá: ženy a muži jsou si rovni, tak proč by nemohli společně – tělo na tělo, kopačka na kopačku – běhat za míčem?

„Když se podíváte na rozvoj ženského fotbalu, musíte se ptát, zda opravdu existují překážky, které by fotbalistkám bránily hrát s muži. A zjistíte, že neexistují. Jsou jen v našich hlavách. Staré myšlení je potřeba změnit,“ říká Hans-Pierre Equal z komise FIFA pro rovné příležitosti, diverzitu a kontrolu kulatosti míčů.

Ženy tvoří hru

Deníku se podařilo získat pracovní verzi revolučního návrhu. Podívejme se ve stručnosti na hlavní body tohoto mimořádného textu.

V každém z týmů (vyhýbejme se sexistickému termínu „mužstvo“) bude v poli pět žen a pět mužů. Je však nutné zabránit tomu, aby docházelo k nadměrnému počtu střetů mezi oběma pohlavími. Kdyby se např. drobná útočnice dostala do presu mezi dva urostlé stopery, mohlo by to budit nežádoucí dojem.

Klára Cahynová, fotbalistka španělského klubu Sevilla FC
Holky to umí taky: Česká fotbalistka Cahynová prozradila, kolik bere v Seville

Řešení tohoto oříšku je následující: muži budou nastupovat výhradně na pozicích obránců a hrotových útočníků. Bojovat tak budou především mezi sebou. Ženy obsadí role záložnic, případně křídel. Každý musí vědět, kde je jeho místo.

„Muži o sobě rádi dávají vědět, proto je pro ně role střelců v útoku jako stvořená. Ale motorem – v rodině i na hřišti – jsou vždy ženy, které tvoří hru,“ tvrdí Equal.

Pokud jde o brankáře, je to jednoduché. V jednom poločase bude chytat muž, ve druhém si rukavice navleče gólmanka. Kdo začne a kdo bude střídat? To je na rozhodnutí trenérského dua (je jasné, že už nebude možné mít u týmu jen jednoho trenéra či trenérku – obě pohlaví musí být zastoupenai v této funkci a svorně křičet na svěřence/svěřenkyně v libozvučné polyfonii).

Nebinární problém

Experti z FIFA si jsou vědomi jistých úskalí při zavádění této tak potřebné novinky. V zemích jako Írán či Afghánistán může být problém sehnat dostatek fotbalistek. Lze však využít manželky, sestry či dcery hráčů. Existence fotbalových hidžábů, čádorů a nikábů navíc výrazně zpestří fádní nabídku klubových fanshopů.

Zpočátku se rovněž nebude možné vyhnout různým narážkám a vtípkům – od toho budou mít rozhodčí kromě žlutých a červených karet ještě kartu růžovou. Kdo se proviní sexismem, bude poslán na deset minut do ledové sprchy.

Zambijská fotbalistka Barbra Bandaová
Hraje jako chlap. Superrychlá fotbalistka šokovala Němky, řeší její pohlaví

Proč tedy FIFA s návrhem ještě nevyšla před fotbalovou veřejnost? Těsně před dokončením celé koncepce se s námitkami ozvali(y) zástupci transgender komunity a nebinárních osob. Výlučné zaměření na tradiční muže a ženy považují za diskriminační. Uvažuje se tak o tom, že „translidé“ by plnili(y) roli náhradníků, protože mohou zaskočit za libovolné pohlaví.

Spokojí se však jen s místem na lavičce?