Podgorica je hlavním i největším městem Černé Hory a v roce 2011 v ní žilo přes 150 tisíc obyvatel. V porovnání například s Prahou se jedná jen o malé městečko. Prakticky všude se dá dojít pěšky – centrum není nijak rozlehlé a milovníky přírody láká kopec Gorica, který nabízí příjemný stín pod korunami stromů.

Přestože samotné město neleží u moře, svým laděním musí každému návštěvníkovi připomenout nejrůznější letní prázdninové destinace. Speciálně na turisty jsou zaměřené i ulice Bokeška a Slobode, ve kterých leží jedno restaurační zařízení vedle druhého. Ve večerních hodinách se v této podgorické „Stodolní“ pořádají živé koncerty a zahrádky barů jsou obsypané hosty.

Zdroj: Filip Ardon

Pokud někdo hledá větší klid, může se uchýlit k řece Morača, která protéká městem. Přímo pod architektonicky zajímavým mostem Milenijum je u průzračné vody kamenitá pláž s příjemným občerstvením pod širým nebem.

Tomu, že se ve městě bude už v úterý odpoledne hrát mezistátní utkání, ale na první pohled nic nenasvědčuje. Plakáty poutající na zápas reprezentace s Českem nejsou vidět ani u stadionu, který leží kousek od centra přímo pod kopcem Gorica.

Zdroj: Filip Ardon

Jediný stadion v Černé Hoře, který splňuje normy UEFA ale rozhodně nepatří mezi ty nejhezčí fotbalové stánky. Postaven byl už v roce 1945 a zatím poslední úpravou prošel v roce 2006. Fasáda budovy zvenčí však svědčí o tom, že svatostánek kopané už leccos zažil. Do domova fotbalového FK Buducnost Podgorica by se na fotbal mělo vměstnat až 12 tisícovek diváků.

Právě zmiňovaná Buducnost z hlavního města je v černohorské fotbalové lize historicky nejúspěšnějším mužstvem. Za sedmnáct ročníků zvítězila šestkrát, naposledy v této sezoně. Druhým nejúspěšnějším klubem je pak FK Sutjeska s pěti triumfy. Na žebříčku UEFA patří Černé Hoře až 49. místo.

Česká reprezentace odehraje přátelské utkání s Černou Horou na Stadionu Pod Goricom.
Horko, bary i vzpomínka na Maradonu. Tady vyzve reprezentace Černou Horu

Přesto je v Podgorici znát, že kopaná je tu velmi populární. Po nejrůznějších hřištích a pláccích ve městě se za míčem prohánějí tlupy dětí a nezřídka na sobě mají dresy svých oblíbenců. Mbappé, Messi, Ronaldo… Stačí si vybrat. Fotbalový odkaz pak nese i Stara Varoš, historická část města. Jeden z obyvatel tu na zeď jako vzpomínku zvěčnil legendárního Diega Maradonu a nápis „Adios El Pibe de Oro“, neboli v překladu „Sbohem, zlatý chlapče“.

Ve starém městě najdete vzpomínku na Diega Maradonu.Ve starém městě najdete vzpomínku na Diega Maradonu.Zdroj: Deník/Filip Ardon

Přestože místní horké počasí tomu příliš nenahrává, fotbal má v Černé Hoře svoje pevné místo. Není sice tak populární jako vodní pólo, které je národním sportem, ale pro světové kluby už vychoval několik hráčů. Mezi ty nejznámější patří určitě Stefan Savić a Stevan Jovetić.

I oni dva budou moci zasáhnout do zápasu proti české reprezentaci. Utkání startuje v úterý v 18 hodin.