Týmy jsou rozděleny do šesti výkonnostních košů podle umístění v letošním ročníku Ligy národů. Česko je ve druhém, stejně jako například Francie nebo Anglie, na které tedy narazit nemůže.

„Přeju si takovou skupinu, kterou zvládneme a ze které postoupíme na závěrečný turnaj. Postup bude naším jednoznačným cílem, ať už bude složení naší skupiny jakékoliv,“ uvedl trenér Jaroslav Šilhavý.

Trenér Jaroslav Šilhavý
Šilhavý našel základní osu reprezentace. Portugalsko ale ukázalo problémy

„Nejsilnější soupeři čekají samozřejmě v prvním koši. Kdybych se musel rozhodnout, koho bych si z tohoto koše přál, aniž bych tyto týmy jakkoliv podceňoval, tak možná Maďarsko, Švýcarsko nebo Polsko.“

Nebezpeční soupeři 

Ale i v dalších koších budou týmy, kterým se sice v Lize národů nedařilo, ale jinak obyčejně patří mezi nebezpečné soupeře. „Podcenit nesmíte vůbec nikoho, stejně jako o někom říkat, že je slabý a snadno ho přehrajete. Pokud mám odpovědět, komu bych se raději vyhnul, tak ze třetího koše by to možná byly Norsko nebo Švédsko, se kterým jsme vypadli v nedávné baráži o postup na mistrovství světa,“ dodal Jaroslav Šilhavý.

Petr Fousek.
Cíle reprezentace? Postup na EURO a návrat mezi elitu, vyhlásil Fousek

Týmy budou rozlosovány do sedmi pětičlenných a tří šestičlenných skupin. Na závěrečný turnaj postoupí dva nejlepší týmy z každé kvalifikační skupiny. Neúspěšné týmy mohou dostat šanci ještě v baráži, do které se budou rozdělovat místa podle letošního umístění v Lize národů. Z baráže do Německa postoupí tři mužstva.

Pořádající země má účast na turnaji jistou. Kvalifikace se neúčastní Rusko, které je ze soutěží UEFA vyřazené kvůli vojenské invazi na Ukrajině.

Rozdělení do výkonnostních košů:

1. koš: Nizozemsko, Chorvatsko, Španělsko, Itálie, Dánsko, Portugalsko, Belgie, Maďarsko, Švýcarsko, Polsko
2. koš: Francie, Rakousko, Česko, Anglie, Wales, Izrael, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Skotsko, Finsko
3. koš: Ukrajina, Island, Norsko, Slovinsko, Irsko, Albánie, Černá Hora, Rumunsko, Švédsko, Arménie
4. koš: Gruzie, Řecko, Turecko, Kazachstán, Lucembursko, Ázerbájdžán, Kosovo, Bulharsko, Faerské ostrovy, Severní Makedonie
5. koš: Slovensko, Severní Irsko, Kypr, Bělorusko, Litva, Gibraltar, Estonsko, Lotyšsko, Moldávie, Malta
6. koš: Andorra, San Marino, Lichtenštejnsko