Domácí tým hraje o postup do elitního levelu, kde by se mohl potkávat  s evropskou šlechtou. Soupeř naopak bude usilovat o to, aby se udržel na současném druhém stupni.

„Bude to derby se vším všudy. Je to vždy cítit z obou stran,“ řekl český trenér Jaroslav Šilhavý. „Liga národů je přínosná. Je tam stimul bodů. Kdyby to byla příprava, není to takové,“ dodal.

„Jedeme se poprat o dobrý výsledek. Nechceme skončit poslední,“ reagoval kouč Slováků Štefan Tarkovič.

Jak nakonec skupina dopadne, bude záležet i na druhém utkání mezi Skotskem a Izraelem. Češi potřebují  k prvnímu místu i skoku výš vyhrát a zároveň jakýkoli izraelský bodový zisk. Remíza mančaftu kolem Tomáše Součka nestačí, se Skoty má horší vzájemnou bilanci.

Velmi nabuzený soupeř 

Se Slovenskem je to však jinak. Češi vyhráli poslední tři zápasy, ve všech je vedl Šilhavý. Naposledy v Bratislavě jasně dominovali. „To byl velice povedený zápas,“ připomněl si kouč.

Jenže pozor, přijede velmi nabuzený soupeř. V minulém týdnu zvládl baráž a postoupil na mistrovství světa, navíc o víkendu porazil silné Skotsko. „Budou nám to chtít spočítat,“ glosoval Šilhavý.

V duelu půjde rovněž o posílení šancí na postup na mistrovství světa 2022. Kvalifikace se rozjede v březnu (losuje se 7. prosince, Češi jsou ve třetím výkonnostním koši). Také z Ligy národů se však lze do Kataru probojovat. I pro tuto naději musí Češi Slováky udolat.