Historie samotného St. Gallenu, města na severu Švýcarska, sahá až do sedmého století, kdy zde byl založen benediktinský klášter opatství svatého Havla, dnes zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO. Dominanta města láká do St. Gallenu turisty stejně jako knihovna se svazky z devátého století.

Sankt Gallen je hlavním městem stejnojmenného kantonu a v současnosti v něm žije přes 75 tisíc obyvatel.

Martin Frýdek se svým otcem
Frýdek si zamiloval Švýcarsko. Zpátky do Česka se nám s rodinou nechce, říká

Téměř dvacet tisíc z nich, konkrétně 19 694, se vejde i na místní fotbalový stadion, který bude v úterý ve večerních hodinách hostit třaskavou bitvu mezi Švýcarskem a Českem. Víceúčelový sportovní svatostánek vznikl v roce 2008 pod názvem AFG Arena, od roku 2016 až dodnes je ale známý jako Kybunpark. Svůj domov na něm má FC St. Gallen ze švýcarské nejvyšší soutěže.

„V St. Gallenu je nový stadion. Líbí se mi i zázemí. Mezi Lucernem a St. Gallenem je velká rivalita, je to jako když hraje Sparta se Slavií. Vzpomínám si na úžasnou atmosféru, a to jak u nás, tak i tam. Tipuji, že hlad po fotbale tam je, tak věřím, že atmosféra bude suprová,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Martin Frýdek mladší, bývalý kapitán Sparty, který aktuálně působí ve švýcarském Lucernu.

Kybunpark je součástí rozsáhlejšího komplexu, který zahrnuje nákupní centrum pod arénou i další obchody v okolí.

Za dobu působení švýcarské reprezentace na Kybunparku už stadion hostil několik velkých zápasů. Otvírákem byla výhra domácích nad nedalekým Lichtenštejnskem 3:0, zahrál si tu ale už i národní tým Španělska, Brazílie nebo Německa.

Utkání Česko - Portugalsko
Portugalsko bylo kvalitou jinde. Do penalty jsem dal moc síly, hodnotil Schick

Teď se aréna chystá na další velkou bitvu. Švýcarsko se dostalo před český výběr v tabulce o dva body a poslední utkání rozhodne o tom, kdo opustí elitní skupinu A.

„Doufám, že se nám podaří v St. Gallenu vyhrát. Podle mě to bude o jednom gólu, čekám vyrovnaný zápas. Doufám, že ten jeden gól dáme my. Konkrétně bych branku přál Šikymu!“ říká Frýdek, který ve Švýcarsku působí od roku 2020.

Historie vzájemných zápasů každopádně hovoří ve prospěch českého výběru. Ten se v historii samostatné republiky utkal s reprezentací Švýcarska pětkrát a po úvodní porážce hned čtyřikrát zvítězil. Naposledy se to národnímu týmu podařilo na začátku června, kdy v Edenu zvítězil 2:1 po gólu Kuchty a vlastňáku Sowa.