Z losu zaznívaly z obou dvou táborů nadšené ohlasy, byť v obou případech mohly z osudí vzejít k pražským celkům schůdnější varianty.

Otázka také je, v jakém rozpoložení české týmy do zápasů jdou. O tom mohl napovědět i minulý týden, kdy se odehrála hned dvě pražská derby. V tom prvním, pohárovém, slávisté vedli nad Spartou 2:0, ale nakonec po chybách v defenzivě třikrát inkasovali a v MOL Cupu končí. Druhé, o poznání více takticky svázané, skončilo o víkendu v lize bez branek a sparťané před Slavií udrželi čtyřbodový náskok.

A soupeři? AC Milán je v ligové soutěži třetí, na vedoucího městského rivala Inter ale ztrácí propastných šestnáct bodů. Na zápas proti Slavii se ale naladil vítězstvím na hřišti Lazia Řím, které v závěru zařídil švýcarský útočník Noah Okafor. Liverpool je ve větší fazoně, v lize vyhrál počtvrté za sebou a v dostizích o domácí titul má nyní jednobodový náskok před Manchesterem City a další bod navrch před Arsenalem.

Fanoušci Slavie při konfliktu na stadionu v Římě
Velké riziko, varují Italové před Slavií. Tvrdík přišel za fanoušky s prosbou

Problémem pro Liverpool může být stále poměrně početná marodka. O víkendu v Nottinghamu nemohlo z různých zdravotních důvodů nastoupit hned devět hráčů. V Itálii zase nepanuje před dvojzápasem proti Slavii mnoho optimismu právě i kvůli slávistickému vystoupení proti AS Řím, kdy Pražané svěřence tehdejšího trenéra Josého Mourinha přehráli 2:0.

Slávisté navíc jdou do zápasů se zajímavou změnou na soupisce, s níž se před startem jara nepočítalo. Zimní posila do brány Jindřich Staněk si totiž během přípravy poranila lýtko, a tak jej slávisté na jarní soupisku nedopsali. V momentě, kdy se ale zranil i Ondřej Kolář, zbyl do brány ze zkušených gólmanů jen Aleš Mandous.

A Pražané využili výjimky v pravidlech, která přijde na řadu v případě dlouhodobějšího zranění brankáře, a Staňka na soupisku dopsali.

Tvrdík prosí fanoušky

Na další zajímavý výjezd se chystají i slávističtí fanoušci. V Miláně na ně ale zřejmě budou pečlivě dohlížet oči strážců pořádku.

„Výjezd Milán - prosíme všechny fanoušky, aby se drželi pokynů a doporučení italských úřadů, policie a pořadatelské služby AC Milan. Klub za podpory české diplomacie projednal výjezd s mistními autoritami. V rámci vlastních opatření posílí počet SLO, stevardů i členů bezpečnostní služby. Všechny fans však považujeme za nutné upozornit na to, že po nedávném výjezdu do Říma italská strana utkání považuje za vysoce rizikové a může mít pocit dílčí předpojatosti a obav. Zdržte se prosím také nošení klubových symbolů jinde než na stadionu! Buďte opatrní prosím!“ píše slávistický boss Jaroslav Tvrdík na síti X.

I sparťané provedli krátce před úvodním osmifinálovým výkopem administrativní kroky v kádru. Jen dva dny před zápasem totiž na Letné uplatnili opci s jednou ze svých klíčových opor Veljko Birmančevičem, momentálně nejproduktivnějším hráčem první ligy.

Tragédie na stadionu Hillsborough v anglickém Sheffieldu
Stovky mrtvých při fotbale. Za nejhorší tragédie mohou fanoušci, policie i ploty

Srbský útočník v této sezoně nasázel v lize sedm golů a přidal devět přihrávek. V Evropské lize skóroval třikrát „Prvních šest měsíců bylo opravdu skvělých. Jsem moc rád, že tady můžu pokračovat a budu bojovat za Spartu i dál. Rozhodování bylo jednoduché, o žádných jiných variantách jsem ani nepřemýšlel. Teď už jsem stoprocentním sparťanem,“ uvedl pro podpisu pro sparťanský web.

Zápas Sparty proti Liverpoolu má výkop v 18:45. Slavie se na hřišti AC Milán představí od 21:00.