Překvapení v podobě nepostupu přes Ferencváros Budapešť přichystala českým fanouškům hlavně Slavia. Svěřenci Jindřicha Trpišovského v bouřlivé domácí atmosféře potřebovali dohnat ztrátu 0:2. Plán nevyšel, výhra 1:0 byla málo.

Když chvíli před prvním poločasem vstřelil branku po Simově perfektní práci nikým nehlídaný Lukáš Masopust, postup se najednou nezdál být tak daleko.

Jenže ve druhé půli hosté i přes drtivý tlak Pražanů odolali. Chvíli i v deseti. Slavii scházela lepší finální fáze. Šancí měla hned několik, ale potřebný druhý zářez, který by duel poslal do nastavení, nepřišel.

Slavia nevyužila kontroverzního odpočinku díky odloženému víkendovému zápasu FORTUNA:LIGY s Olomoucí, což jí dal na Twitteru "sežrat" například u fotbalových fanoušků oblíbený profil Neobjektivní novinář.

"Nechci sypat sůl do ran, ale kdyby si Slavia třeba o víkendu s Olomoucí natrénovala, jak trefit bránu…," pobavil profil fotbalové příznivce.

Naopak Eden zahalil smutek. "Je to veliké zklamání. Zápas jsme měli dobře rozehraný, dali gól, měli tlak, soupeř šel do deseti a dohrával v křečích. Chyběl krůček aspoň k prodloužení. Za dva zápasy jsme dali jeden gól, když sečteme šance v obou zápasech, tak je to strašně málo," hledal trenér Jindřich Trpišovský příčiny nezdaru.

Sparta se rvala marně

Ještě těžšího protivníka proti sobě měla Sparta. Monako před týdnem na Letné vykročilo k postupu výhrou 2:0, což pro Spartu posunovalo další kolo kvalifikace do říše snů.

Přesto "Vrbovci" úplně nepropadli. Dočkali se i gólu (dokonce dvou, Hložkův byl chybně neuznaný), ale účastník francouzské Ligue 1 byl zkrátka jinde, což sám kormidelník Sparty řekl už po prvním vzájemném utkání. Monako si nakonec došlo v odvetě pro výhru 3:1 a slaví jasný a očekávaný postup.

"Tenhle zápas byl rozdílný v tom, že jsme v prvním poločase chtěli hrát ze zajištěné obrany a čekat na příležitosti, abychom vstřelili kontaktní gól. Měli jsme tam dvě situace, z nichž jsme mohli kontaktní gól vstřelit a jít do vedení 1:0, což se nám bohužel nepodařilo," hodnotil Pavel Vrba.

"Ve druhém poločase nám nezbývalo nic jiného, než to otevřít a jít do vyššího postavení. To se nám stalo i osudným. Pak jsme sice dali kontaktní gól, ale při vývoji, který byl, to pro nás bylo málo. Přeju Monaku, ať postoupí do Ligy mistrů. Hraje velice dobrý fotbal," dodal trenér.

Sparta v kvalifikaci prestižní soutěže vypadla poosmé v řadě. Těšit ji může alespoň fakt, že má jistotu základní skupiny Evropské ligy. Paradoxem pak budiž to, že Slavia jako mistr FORTUNA:LIGY musí o stejnou soutěž ještě bojovat v dalším kole. V případě neúspěchu okusí "až" Konferenční ligu. Vyzve Legii Varšava s Tomášem Pekhartem, polský šampion nezvládl odvetu s Dinamem Záhřeb.

Vylepšit český týden v pohárové Evropě mohou ve čtvrtek Plzeň s Jabloncem. Ani jednu partu ovšem nečeká zrovna lehká práce. Naopak.

Severočeši se pokusí o překvapení proti Celticu, musí dotahovat ztrátu 2:4. To samé chce zvládnout Plzeň, s velšským týmem The New Saints prohrála stejným výsledkem.