Ač se v lichých letech nehraje mistrovství světa ani Euro, fotbalová planeta se letos nudit nebude.

Že fotbal dlouhodobě platí za konzervativní sport? Letos může přijít revoluce a ne jednou.

Už příští týden se bude jednat o rozšíření mistrovství světa, které by od roku 2026 mohlo hrát 48 týmů místo současných 32. „Mám podporu většiny národních asociací," pochlubil se nedávno šéf světového fotbalu Gianni Infantino v nablýskané Dubaji. Bylo by překvapení, kdyby jeho návrh kolegové z FIFA smetli ze stolu.

„Chápu, že fotbalu vládnou peníze čili pohádkové příjmy z reklamy, televizních práv a tak dále, ale bojím se, že s 48 účastníky mistrovství světa ztratí kouzlo," říká bývalý reprezentant Martin Frýdek.

A ještě přímočarý Vízek: „Líbí se mi současná drsná kvalifikace, kde skončí nejeden favorit. Takhle se na mistrovství světa nedostanou snad jen lidožrouti."

Čtěte také: Infantinův sen? Ještě světovější mistrovství světa

Pomoc videa?

Nejbližší mistrovství světa se bude hrát příští rok v Rusku ještě s 32 mužstvy, ale možná už s videem coby pomocníkem při sporných situacích.

Rozhodčí video otestovali na prosincovém MS klubů: Maďar Kassai po zhlédnutí záznamu odpískal penaltu a Paraguayec Cáceres si ověřil, že hvězdný Cristiano Ronaldo neskóroval z ofsajdu.

„Video je jediná novinka, kterou bych bral. Proč? Jednoduchá odpověď: záznam neoklamete, odráží pravdu. Navíc posouzení zabere rozhodčímu jen minutu, takže nehrozí průtahy jako třeba v hokeji," hlásí Vízek a vzápětí se šibalsky pousměje: „Jen se trochu bojím, aby čeští rozhodčí nestáli u videa třeba 13krát za poločas, znáte je."

Čtěte také: Hráčem v neklidném Turecku? Sivok: Bouchnout může kdekoliv cokoliv

V lize o 42 zápasů více?

K videu se hlásí i Češi, ale v únoru bude doma žhavé jiné téma: nový herní model ligy, který by mohl fungovat od sezony 2018/ 2019. Kluby budou rozhodovat o nadstavbě známé třeba z Belgie či Polska.

Po 30. kole by se tabulka rozdělila na tři části s tím, že prvních šest týmů by hrálo o titul, další čtyři o baráž o Evropskou ligu a posledních šest o záchranu. Přibylo by 42 zápasů a zkrátila se zimní přestávka, jež nyní trvá sedm týdnů od začátku ledna do poloviny února.

„Je to velká změna. Daleko větší než loňské osamostatnění ligy od fotbalové asociace," pravil šéf ligy Dušan Svoboda. „Ale musí to přijít, jinak se nikam neposuneme."

„Jste si jistý, pane Svobodo?" oponují Vízek s Frýdkem, jenž se bojí, že víc zápasů automaticky nemusí znamenat větší zájem fanoušků: „Už teď návštěvnost stagnuje. Ovšem nechci být kverulant, všechno se ukáže až časem."

Zase Pelta. Nebo?

A co červnová volební valná hromada fotbalové asociace? Bude na Strahově dál vládnout Miroslav Pelta?

Zatím nic oficiálně neoznámil (loni na podzim však skončil jako šéf Jablonce, takže už papírově není ve střetu zájmů), mlčí i další potenciální kandidáti.

„Podle mých informací se nic moc nezmění, ve vedení fotbalu zůstanou staré tváře. Papaláši se obrnili funkcemi a je jim v nich dobře," míní Vízek, dlouhodobý kritik českého fotbalového prostředí. „Peltovi a spol. nahrává i to, že lidi dávno rezignovali a už dopředu mávají rukou."