Tehdy totiž boss Sepp Blatter vykládal: „Čelíme nemocím, jako je rasismus, doping, korupce."

Přesto se nejpopulárnější sport planety dočkal. První vlaštovkou je video. Už by neměly padat sporné góly, které viděl jen rozhodčí.

A co dál? Revoluce tím zdá se nekončí. Na stole leží návrh, o němž se zatím diskutuje. Ve hře je úprava hrací doby zápasů a zavedení čistého času, což zná veřejnost třeba z hokeje.

Jak na první zvěsti reagují Češi? Jsou opatrní. „Byl by to velký zásah do hry," řekl Jozef Weber, kouč Karviné.

V průzkumu pro Deník, do něhož se zapojili trenéři čtrnácti ligových klubů, často zaznělo jedno slovo konzervativní. Použil jej také Bohumil Páník, veleúspěšný lodivod Zlína. Další kritici této novinky varují před dlouhými pasážemi, během nichž se nebude hrát. „Obávám se, aby pak zápas netrval tři hodiny," prohlásil Dušan Uhrin mladší z Mladé Boleslavi.

Šest trenérů by ovšem změnu přivítalo.

Rozumně se k problému postavil Martin Hašek. „Vím, že fanoušky odrazuje zdržování. Odstranilo by se," podotkl trenér Bohemians. A všiml si také jednoho podstatného faktu, který veřejnost zatím nevnímá. Rozhodčí by na elitní úrovni po zavedení „stopek" ztratili část moci. „Hráli jsme Evropskou ligu. Avizované nastavení už dávno skončilo, nemělo se hrát. A najednou jsme dostali gól."

Pro zvětšení klikněte na grafiku

Jsou trenéři pro zavedení čistého času?Zdroj: Deník

Podobnou (tedy opačnou) situaci zažila kdysi Jihlava. V zápase s Plzní odpískal sudí konec poločasu v době, kdy mohl domácí hráč postupovat sám na bránu.

Mimochodem, na západě Čech se novince nebrání. „Když vyhodnocujeme statistiky, čas hry je asi šedesát minut. Jsem pro, proč ne. Vyzkoušel bych to, a pokud se ukáže, že je to ve prospěch fotbalu, nemám problém," sdělil Pavel Vrba.

Jediná Sparta na otázku Deníku ani po třech dnech neodpověděla, kouč Slovácka Stanislav Levý pak prý na věc nemá názor.

Mimochodem, pravidlová komise (IFAB) se zabývá také dalšími novinkami. Třeba kopáním autů či zákazem dorážek při penaltách.

Co vy na to?