Možná je to jen maličkost, ale asi ani skalní fanoušci netuší, kolik zápasů přesně Lukáš Hejda v dresu Plzně odehrál. Wikipedie hlásí 199 utkání. Klubový web říká 250 utkání. Transfermarkt uvádí 329 zápasů.

Práce pro statistiky, hádanka pro příznivce…

Vzhledem k dostupným údajům a počtu sezon je pravděpodobně správný třetí, poslední údaj. Služebně nejstaršího hráče ze současného kádru trenéra Miroslava Koubka čeká ve čtvrtek proti Tobolu Kostanaj v odvetě play-off Evropské konferenční ligy jubilejní 330. mač.

Trenér Viktorie Miroslav Koubek se záložníkem Janem Kopicem na tiskové konferenci před utkáním s Tobolem Kostanaj.
V Plzni zahání před pohárovou odvetou s Tobolem vzpomínky na Maccabi

Nic nenasvědčuje tomu, že by snad měl kapitán chybět. „Cíl Plzně je vždycky hrát evropské poháry, to se za ty roky nezměnilo,“ říkal Hejda už před prvním zápasem, který Plzeň na půdě kazašského soupeře vyhrála 2:1.

Bez kapitána si lze jen těžko sestavu Viktorie představit. „O něm nemůže být žádná debata,“ potvrdil na soustředění v rakouském Westendorfu Miroslav Koubek, od léta vládce plzeňské lavičky.

Hejda přicházel do Viktorie jako mladík v roce 2012, stál 12 milionů. Tehdy se o tom psalo jako o transferu léta, asi ani ve Spartě nečekali, že se zbavují takového stopera. 

Kde mohou fanoušci sledovat utkání
Plzeňské fotbalisty požene za postupem do základní skupiny Konferenční ligy zaplněná Doosan Arena, fanoušci, na které se nedostalo, mohou sledovat duel také v televizních přenosech. Kromě stanice O2 TV Sport, která odvysílá duel Viktorie Plzeň vs. Tobol Kostanaj, přinese stream v nejvyšší kvalitě pro své registrované uživatele také klubový partner, společnost Betano. Podmínkou je pouze pozitivní zůstatek na Betano účtu (tzn. částka vyšší než 0 Kč), nebo jakákoliv sázka v posledních 24 hodinách.

Rodák z Bílovce měl na západě výhodu. Chtěl ho kouč Pavel Vrba, jenž ho znal z mládeže Baníku. Hejda sice zpočátku tolik nehrál, ale byl trpělivý, sbíral starty po minutách. Tu první si připsal před více než jedenácti lety, když naskočil do utkání o Evropskou ligu v Lokerenu, psal se 2. srpen 2012. Další pak přidal i ve skupině proti Hapolelu Tel Aviv i Atletiku Madrid. A na jaře pak byl při slavném postupu přes Neapol do osmifinále.

Dva tehdejší spoluhráče, Marka Bakoše a Matúše Kozáčika, nyní potkává jako své nadřízené. Stali se z nich asistenti hlavního kouče. Trenéři se za dobu Hejdova působení hodně měnili. Posuďte sami, přivedl ho už zmíněný Pavel Vrba, kterého nahradil Dušan Uhrin mladší, následovali Miroslav Koubek, Karel Krejčí, Roman Pivarník, znovu Vrba, Adrian Guľa, Michal Bílek a teď podruhé Miroslav Koubek.

Podobné to bylo i s jeho parťáky na pozici stoperů. Postupně vytvořil dvojici s Čišovským, Procházkou, Baránkem, Hájkem, Hubníkem, Pernicou, Brabcem, Kašou, Santosem, Jemelkou a teď nastupuje ve trojici se dvěma mladíky Robinem Hranáčem a Sampsonem Dwehem.

Jan Kuchta na tréninku Sparty
Hodný, nebo zlobivý? Sparta řeší dilema, Kuchta není nepostradatelný

Co se stane, až jednou tenhle možná nedoceněný diamant skončí? „Chci zkusit Survivor. Žena mi říká, že nevydržím ani dva dny,“ prozradil před časem v klubovém podcastu.

Ale teď má před sebou ještě fotbalové úkoly.

Zahrál si Ligu mistrů proti Manchesteru Citu, Realu Madrid, Barceloně, Bayernu či Interu Milán. Alespoň jednou oblékl dres české reprezentace. V zimě 2018 svým gólem na hřišti CSKA Moskva vystřelil Viktorii postup do vyřazovací části Evropské ligy a vysloužil si nominaci do sestavy týdne Ligy mistrů.

Jen starty v nové Konferenční lize mu chybí. Letos se jich možná dočka.