Nejvyšší fotbalová soutěž začíná pravidelně v prvních srpnových dnech, zatímco hokejová extraliga v září. Přičemž zástupci zelených pažitů končí poločas začátkem prosince a celou soutěž koncem května či v půlce června. Ledoví muži jedou v chladných měsících nonstop.

Jenže kdo se neprotlačí do play-off, končí v únoru. Stop na šest měsíců, čekání na nový ročník. „Pauza je dlouhá, ale je proložená letní přípravou, takže to není tak strašné. Jiné řešení stejně není,“ říká Zdeněk Müller, trenér Kladna, jehož tým skončil účinkování v minulém ročníku už před pěti měsíci.
Právě v době, kdy končí dvou až tříměsíční zimní přípravné období fotbalistů a rozjíždí se druhá část ligy.

„Většinou vychází, že v zimním i letním období máme tři týdny na dovolenou. Což podle mého osobního názoru stačí,“ myslí si o čase sezónních pauz zkušený fotbalový obránce Karel Rada.

Čekání na ostré mistrovské zápasy navíc fotbalistům vyplní v pauzách atraktivní duely se zahraničními soupeři. Což v nechtěné hokejové přestávce není možné.

Evropské klubové soutěže mají podobný herní model jako česká extraliga. „Je to nekonečné. Pro mě osobně byly asi nejhorší první dva týdny po skončení. Po psychické stránce nic příjemného,“ vzpomíná na nelehké období třinecký útočník Rostislav Martynek.

Po zklamání z nepovedené sezony se hráči i trenéři musí kousnout. I přes nekonečný maraton tréninků nesmějí nic podcenit, ale udržet se tak dlouho ve střehu? „Nezaznamenal jsem, že by to hráče nebavilo. To v žádném případě,“ je i přesto rezolutní Müller.

„Skončit v únoru a začít až v září by pro mě asi nebylo nic snadného. Profesionální sportovci se musejí neustále udržovat v kondici. Ale ten stereotyp tréninků bez zápasů musí být únavný,“ zkouší se převtělit do role hokejisty Karel Rada.

Ubíjející je podle hokejistů hlavně měsíc, kdy nastává dvoufázová tvrdá fyzická příprava. „Ale když trenéři do toho zařadí hry, soutěže a nemusí se běhat jen po ovále, tak to je lepší,“ snaží se najít i pozitiva Martynek.

Právě touha uspět žene všechny dál. Nikdo si nechce zopakovat předešlé hořké zklamání. „Těšíme se, až to zase začne. Půjde o body, prémie, přijdou diváci. Je to něco jiného než příprava,“ je už netrpělivý kladenský hokejový kouč.

Stejná nedočkavost se dá číst i po letních galejích u fotbalových harcovníků. „Zápasový rytmus nic nenahradí,“ je si jistý bývalý reprezentant Karel Rada.

hokejová liga

základní část září - únor (šest měsíců) play-off (dva měsíce) únor - duben dovolená a příprava na další sezonu březen - září (šest měsíců)

fotbalová liga

podzimní část srpen - listopad (čtyři měsíce) zimní přestávka prosinec - únor (tři měsíce) jarní část březen - červen (tři a půl měsíce) letní pauza červen - srpen (měsíc a půl)