Dnešní disciplinární postih navíc znamená, že z první ligy už žádný jiný klub letos nesestoupí, což pomůže i Wisle Plock Josefa Csaplára, která je v současné době na posledním místě tabulky.

Arka byla za trest přeřazena do druhé ligy a do svazové pokladny musí zaplatit pokutu 200.000 zlotých (zhruba 1,46 milionu korun). Ještě hůře dopadla Leczna, která bude v následujícím ročníku působit v třetí nejvyšší soutěži a její pokuta je 270.000 zlotých (téměř dva miliony korun).

"Je to bezprecedentní trest v historii polského fotbalu. Vyslali jsme tím signál, že nebudeme tolerovat manipulování s výsledky zápasů," řekl agentuře Reuters šéf svazové disciplinární komise Michal Tomczak.

Podezření z fotbalové korupce se v Polsku táhne už několik let a vedlo k mnoha zatčením. Podle Reuters se už do skandálu "namočilo" více než 70 funkcionářů na všech úrovních.

Letos v lednu v reakci na rozbujelé úplatkářství suspendoval ministr sportu Tomasz Lipiec kompletní vedení svazu, jemuž vyčítal, že se dostatečně nesnaží skandál vyšetřit. Pod tlakem FIFA, která trestá vměšování vlády do řízení fotbalu vyřazením klubů a národního týmu ze všech soutěží, nicméně musel v březnu své rozhodnutí zrušit.

Dnešní trest přišel ani ne týden před volbou pořadatele mistrovství Evropy 2012, o něž se Polsko uchází společně s Ukrajinou. Dalšími kandidáty jsou Chorvatsko s Maďarskem a Itálie.