Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odstoupit? Teď by to byla zbabělost...

PRAHA - Týden hledal klid reprezentační trenér Karel Brückner. Bádal nad příčinami prohry s Německem, ale především nad následky nevídané aféry. „Odstoupit? Teď by to byla zbabělost. Cítím důvěru vedení i hráčů,“ řekl včera klidně a přesvědčeně v exkluzivním rozhovoru pro Deník, MF Dnes a Právo.

12.4.2007
SDÍLEJ:

Trenér Karel Brückner chce jako první trenér reprezentace uspět ve třech kvalifikačních cyklech v řadě.Foto: GETPHOTO/Martin Sidorják

Jak jste se vyrovnával s nezvyklou, o to krutější „hotelovou“ porážkou?

Byla to velmi nepříjemná věc, hrubé porušení životosprávy. Neetická, nemorální. Ale prosím vás pěkně, vy berete jen výpovědi bulváru (jako první o tom informoval Šíp, pozn. red.).

Tak proč jste nepřišli s jasnou vlastní výpovědí?

Ano, dali jsme příčinu. Ale hovořil jsem se dvěma hráči, kterým důvěřuju. Petr Čech mi řekl: Žádné slečny tam nebyly, žádné orgie. A Tomáš Rosický, tomu věřím na sto dvacet procent, povídal: žádná pitka. Trenére, já si nedal ani pivo. Nechci je obhajovat. Jen uvést věci na pravou míru.

Jak se to tedy mohlo stát?

Výjimka. Zkrat. Odmítám hodnocení podle jednoho excesu, který byl zveličen. Máme pověst, že se umíme chovat. Byl jsem pyšný i na jedenadvacítku. I Sigmu (Olomouc, pozn. red.), kterou jsem vedl.

To už neplatí.

Nikdy se mi to nestalo. Hráči někdy požádali o protažení večerky o půl hodiny, ale to přece neznamenalo, že jdou hned pít.

Přijde mi, že pořád berete své chlapce jako mladé hochy z juniorského týmu a oni mezitím dorostli v dospělé hvězdy se všemi neřestmi.

Neidealizujme si to. Režim je daný a já si to taky hlídám. Ve čtvrtek jsem málem vyhodil číšníka, co nesl šampaňské a účet. Jenže jsem si spletl patro.

Měl jste být ještě ostražitější?

Mohl jsem dvěma třema říct: Pohlídejte si to. Pak už tam byli jiní,třeba hotelová ochranka.

Cítíte se zrazen a podveden?

Spíš zaskočen a překvapen. Znovu opakuju: nehodnotím podle jedné události. Tady to vidíte (ukazuje složku s papíry, pozn. red.): Bod 62 opatření: Zajistit zabezpečení hotelu Praha, případně zvolit jiný hotel.

Víte už o jiném?

Půjdeme do Břízek. Do Jablonce. Do lesa.

Ale lepší dopad na veřejné mínění by měl exemplární trest. Třeba dočasné vyřazení některých hráčů z kádru, na jeden zápas s Kyprem…

A koho? Těch pět, co bylo na fotografiích. Nemůžu potrestat celé mužstvo, co tam bylo. Kromě čtyř lidí (podle našich informací zbylí hráči slavili v diskotéce MišMaš, pozn. red.). Nebo jenom je? Ty narozeniny byly nešťastné.

Vážně myslíte, že byli všichni jen v jednom pokoji?

Ano, je veliký. Jako hangár.

Jako vůdce tu selhal Rosický. Proč jste ho nezbavil kapitánské pásky?

Za to, že seděl zrovna proti dveřím a že ho vyfotili? To jsou jen gesta. Měl tomu líp zavelet. To uznal, a to mi stačí.

Nebojíte se, že se může podobná událost opakovat?

Nebude, to vám garantuju.

Údajně to nebylo poprvé…

Obvykle se sedává dole v lobby baru. Já sám bývám vzhůru do pěti, dívám se na video, dám si dvě piva.

Budete tedy opatrnější?

Jestli nasadím víc hotelových policajtů? To přece nejde, to jsou drastická opatření. Ti kluci si musí uvědomit, kde jsou hranice.

Věříte jim všem pořád stejně?

Ta aféra musí odeznít. Byli potrestáni milionovou pokutou a hlavně ostudou. To nestačí? To je málo? Prostě se to stalo.

Důrazněji měl zakročit i manažer Košťál, který se vyhýbal přímým konfrontacím.

A co měl dělat? Upozorňoval mě, že hotel nejde zabezpečit. Dát větší pokutu. Když přijde ještě pětkrát, bude aspoň mládež zajištěna (milionová pokuta má zamířit na rozvoj mládežnického fotbalu, pozn. red.). Vážně. Ano, je symbolická. Ale největším trestem pro všechnyje ta ostuda.

Neomluví se raději někteří z nich z národního týmu? Aby se vyhnuli narážkám, tlaku, podezírání?

Já je musím taky chránit, aniž budu lhát. Ať se na to budete vy, novináři, dívat blbě. Nabili jsme vám teď ostrými. Ale to mužstvo má pořád morálku a charakter.

Ale jeho forma i vlivem této události klesá. Souhlasíte?

Na Německo jsme nestačili, nepodali jsme nadvýkon. Jen tím bychom se jím mohli rovnat. Měli jsme moc velké problémy v obraně.

Na bronzovém Euru 2004 jste prohlásil: Tohle mužstvo má vrchol před sebou. Jenže na mistrovství světa 2006 vinou zranění a dalších okolností neuspělo. Kde je teď?

Zase míří zezdola nahoru. Víte, je to jako ruská ruleta, kde vás jedna vteřina dělí od úspěchu a neúspěchu. Předpoklad tu tehdy byl. Teď se staví mužstvo poněkud nové, skončili nám záložníci (Nedvěd, Poborský, Šmicer, pozn. red.), Baroš měl své problémy. Ale s výsledky v kvalifikaci, byť je nepřeceňuju, bychom mohli být spokojeni.

Jenže od EURA 2004 jste neporazili skutečně silného protivníka.

Tou kvalifikací se prokousává každý těžko, podívejte na Angličany nebo Španěly. To je úděl všech. Všechny nepřestřílíme. Poslední tituly mistrů Evropy a světa, Řekové a Italové, také ubránili.

Ale vyhráli.

Hráči přicházejí pod tlakem oddílů, mají toho dost. A my jich nemáme tolik, musíme brát ty s formou i bez ní.

Jako druhou skupinu máte na mysli teď například Plašila?

Ano, nastupuje málo v oddíle. Ale neměl jsem příležitost vyzkoušet Pudila nebo Matějovského v důležitém zápase. Věřím Plašilovi, že znovu zahraje. Venku, tam to bude o pracovitosti. A podívejte na případ Sionko. Kritika zněla: Proč ho beru na mistrovství světa? Pak na podzim: proč už nehrál dávno místo Poborského? A teď zase: Proč je zase v nominaci? Kritiky je tolik a dokonce si odporuje, těžko se na všechno reaguje.

Také sázet všechno jen na Kollera nemusí být vždy efektivní.

I bez něho, když byl skoro rok zraněný, jsme vybojovali mistrovství světa, na to nezapomínejte. A jak ho máme, hrajeme na něj. To je pro nás top a pro ostatní nejnepříjemnější, proč toho nevyužívat? Všechno ostatní jsou žvásty.

Nechcete slyšet kritiku?

Nečtu jí. Počítám s ní,protože děláme věc veřejně sledovanou. Někdy ale bývá zákeřná a špinavá.

V čem?

To přece nebudu rozšiřovat.

Někteří experti tvrdí, že jste okoukaný, bez jiskry. Co vy na to?

To si zhodnotím sám. Až to uznám, pak hned odejdu.

Po provalení se „noční aféry“ jste tuto variantu připustil, že?

Byl jsem nepřipravený a nevědoucí. Jak jsem reagoval? Jenom vydechnutím Ach… nebo: Ach, Bože? Je moje povinnost neopustit rozdělanou práci. Mám důvěru vedení i mužstva, to je pro mě důležité.

Hráči za vámi prý po Kypru sami přišli: Trenére, zůstaňte…

Ano.

Připouštíte ale, že máte slabší tým než před třemi lety?

To přece víme.

Rok 2004 byl výjimečný?

Neřekl bych, i teď na podzim proti Slovensku jsme zahráli výborně. Ale zápas 3:2 na Euru s Nizozemskem v Aveiru byl atypický až za hranou rizika.

Přicházejí opět chudší časy?

Nebudeme tak excelovat jako tenkrát. Ale chceme vyhrávat a postoupit na Euro. A čas přinese novou kvalitu. Teď ale čeká Wales (červnový zápas kvalifikace, pozn.red.),dál nehledím.

Dovedete tým až na EURO?

Nechci zklamat hráče, vedení, ani sám sebe. Byla by zbabělost teď odcházet.

A kdo by pak podle vás nejlépe navázal na to, co jste vybudoval?

Já vím, že skončím. Na sto procent, ne na tisíc pět set. Pak přijde asi větší obměna kádrů.

Kdo by se vám zamlouval jako nástupce – nezasažený člověk typu Zemana, nebo někdo z vašich současných či bývalých asistentů?

Máme hodně kvalitních trenérů. Kdybych jmenoval jednoho, urazím druhého. A třeba se bude chtít něco jiného. My v branži jsme osobití, nenecháme si radit od druhých.

Užijete si ještě pět minut slávy?

Pět? To je moc… Ale děláte to pro pocit úspěchu, potřebujete ho, organismus je na něj prostě navyklý.

Zato teď jste si to „vyžrali“, že?

Ale nemělo to tak být. Stejní lidé, co nám fandili, teď pískali. Ke konci zápasu s Kyprem po velké šanci se dlouho pískalo. Jindy přijde jen zahučení. Po mediální kampani jsme už nevěděli, čí jsme. Nedokopli ani do prázdné brány druhý gól. Byla to hloupost a my věděli, že si to, jak říkáte, vyžerem. Musíme to otočit do pozitiva.

Jak?

Víc si ty věci uvědomovat.

Myslíte, že vám fanoušci dokáží úplně odpustit?

Když budeme hrát dobře, tak jo.

12.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Číšník/servírka jídlonosič 16 500 Kč Plzeňský restaurant v centru Prahy přijme číšníka (i nevyučeného) na roznos jídel po restauraci. Nabízíme mzdu 16.500 Kč čistého plus denní vyplácení procent z tržby. Pracovní doba krátký/dlouhý týden, 15 dní v měsíci za tento plat, možnost brigád placených denně v hotovosti navíc, hlavní pracovní poměr, přihlášení na úřady. Společnost platí sociální a zdravotní pojištění. Nástup možný ihned. Obchod - Obsluha čerpací stanice OMV 26 000 Kč Čerpací stanice OMV v Praze 4, 5, přijme zaměstnance na HPP na pozici obsluha čerpací stanice. Praxe na pokladně nutná. Požadujeme komunikativnost, ochotu a spolehlivost. Měsíční plat mezi min. 26.000 Kč - 28.000 Kč. Nástup možný ihned. Pro více informací nás kontaktujte telefonicky. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 23. Poznámka: Hledáme spolehlivé zedníky.. Pracoviště: Shata stav cz, s.r.o. - sídlo, U Kaple, č.p. 354, 760 01 Zlín 1. Informace: Yaroslav Shatalin, +420 573 776 953,733 296 520. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb samostatný sádrokartonář + stavební dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní doba od 7:00 do 15:30, výjimečně práce také v sobotu, manuální zručnost, spolehlivost, vzdělání - vyučen, montáž suchých staveb (SDK), stavební činnost v regionu Tábor a Jižní Čechy. , Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Pavel bönisch - provoz, 392 01 Soběslav. Informace: Pavel Bönisch, +420 602 311 393.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Martin Svědík sledoval sobotní duel s Libercem na tribuně, po prohraném utkání ale přišel mezi novináře. Od neděle už vede celek z Uherského Hradiště.
29

Ve Slovácku to bude o tvrdé práci, ví nový trenér Svědík

Ladislav Vízek.
14

Nejznámější hospodský v zemi. Vízek dával pivo i zadarmo

Komentář Jiřího Fejgla: Pardubické „derbytrauma“

Kdysi na tom byli podobně slovenští hokejisté. Prvních pár let po rozdělení společné země se vždy třásli na derby s Českem. Byli nažhavení, věřili ve velké vítězství. Pak dostali nakládačku. Stoičtí Češi je vyučili.

Podcenění? Příbram hraje dobrý fotbal, řekl Csaplár

Na venkovních hřištích se jim letos příliš nedaří, když získali pouhé dva body. Oba ale stály za to. Příbramští fotbalisté nejprve obrali zahraničními osobnostmi nabitou pražskou Spartu a v neděli překvapili ve Štruncových sadech posledního mistra z Plzně.

Český rafting ovládl světový šampionát v Argentině

Čeští reprezentanti v raftingu v minulém týdnu úspěšně reprezentovali svou zemi na světovém šampionátu v Argentině. Češi získali celkem čtyři tituly absolutních mistrů světa, dvě stříbra a jeden bronz. Na pódiu stály všechny české posádky, které do Argentiny vycestovaly. Naši raftaři tak v Jižní Americe ukázali světu, kdo je ze všech nejlepší.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT