O pořadí rozhodovali členové fotbalové akademie, do níž patří prvoligoví trenéři, kapitáni prvoligových týmů, reprezentanti s minimálně 31 starty v národním týmu, vítězové uplynulých ročníků, zástupci médií a FAČR.

Nejblíže k finálové pětce měl obránce Vladimír Coufal, který obsadil šesté místo. Jeho klubový spoluhráč z West Hamu a reprezentační kapitán Tomáš Souček se může nejlepším českým hráčem roku už potřetí. Anketu ovládl v letech 2019 a 2020.

Fotbalista West Hamu Tomáš Souček se raduje ze svého gólu
Přijde Souček o miliony? West Ham se chystá na sestup, připravuje škrty v gážích

Tentokrát ale nepatří k největším favoritům stejně jako obhájce Patrik Schick který se sice stal vloni na jaře druhým nejlepším střelcem německé ligy, ale na podzim se mu gólově tolik nedařilo. V závěru roku ho navíc přibrzdilo zranění.

V nejlepší pětce figuruje také Schickův klubový spoluhráč z Leverkusenu Adam Hložek, jenž v německém klubu nabral výraznější formu až na začátku letošního roku. Čtvrté místo v anketě z roku 2017 může vylepšit záložník Fiorentiny Antonín Barák.

Adam Hložek v dresu Bayeru Leverkusen.
Hložkova forma roste, vedení Leverkusenu chválí čísla. Schick dostal dovolenou

Největším favoritem je ale plzeňský gólman Jindřich Staněk, který vloni na jaře pomohl svými výkony Viktorii k nečekanému ligovému titulu a na podzim pak k postupu z kvalifikace do skupiny Ligy mistrů. Z brankářů naposledy triumfoval za rok 2018 Tomáš Vaclík.

Ve finálové trojici mezi trenéry nechybí Michal Bílek, jenž vloni dovedl Plzeň k titulu a do skupiny Ligy mistrů. Doplňují jej Jindřich Trpišovský z pražské Slavie a Martin Svědík, který se Slováckem dosáhl na triumf v domácím poháru a historický postup do skupiny Evropské konferenční ligy.

Plzeňský brankář Jindřich Staněk
Zástupce české ligy a ještě brankář. Staněk vede po podzimu anketu Zlatý míč

Do finálové trojky mezi ženami se dostaly dvě bývalé vítězky ankety obhájkyně Andrea Stašková a Kateřina Svitková a s nimi brankářka Olivie Lukášová. V tříčlenné nominaci na talent roku jsou sparťané Kryštof Daněk s Martinem Vitíkem a brněnský Michal Ševčík.

Nového člena nebo členy také získá Síň slávy. Vítězové anket budou slavnostně vyhlášen v pondělí večer v pražském hotelu Hilton.