Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...

Fotbalisté Bayernu porazili Wolfsburg a vedou o 18 bodů

Berlín - Fotbalisté Bayernu Mnichov vyhráli ve 22. kole bundesligy na hřišti Wolfsburgu 2:0 a ani v pátém utkání jarní části soutěže nedostali gól. Výhru vedoucího celku tabulky zajistily branky Maria Mandžukiče a Arjena Robbena.

16.2.2013

Zdeněk PospěchFoto: DENÍK / František Géla

Madžukič otevřel skóre v 36. minutě, kdy se trefil nůžkami. Bývalý hráč Wolfsburgu se tak díky patnácté brance v sezoně osamostatnil v čele tabulky střelců před dvojicí Stefan Kiessling z Leverkusenu, Robert Lewandowski z Dortmundu. Druhý gól přidal Robben v nastavení.

Bayern vyhrál všechny zápasy v novém roce a sérii neporazitelnosti natáhl už na třináct utkání. Mnichovský celek navíc už 519 minut v bundeslize neinkasoval a před druhou Borussií Dortmund vede v tabulce o 15 bodů, navíc s úctyhodným skóre 57:7.

Wolfsburgu, v jehož dresu odehrál celý zápas český záložník Jan Polák, patří 15. příčka.

První bundesligový gól obránce Pospěcha Mohuči na výhru nestačil

Obránce Zdeněk Pospěch pomohl první bundesligovou brankou Mohuči k remíze 2:2 se Schalke. Jeho tým však přišel o šesté místo v tabulce na úkor Hamburku, kterému přispěl čistým kontem k výhře 1:0 nad Mönchengladbachem při premiérovém startu v tomto ročníku brankář Jaroslav Drobný.

Pospěch se zapsal mezi střelce poprvé od příchodu z Kodaně před minulou sezonou. Pravý bek v 63. minutě naběhl do volného prostoru na pravé straně hřiště, převzal míč od Andrease Ivanschitze a pravačkou zamířil po zemi ke vzdálenější tyči.

Mohuč tak poslal do vedení podruhé v zápase: na úvodní gól Ivanschitze předtím odpověděl Michel Bastos. Stejný hráč následně odmítl, aby Pospěchova první branka byla i vítěznou a osm minut před koncem znovu srovnal.

Drobný poprvé v brance Hamburku moc práce neměl

Hamburku chyběla kvůli zranění břišního svalu brankářská jednička René Adler, a tak si poprvé zachytal Drobný. Proti Mönchengladbachu, který hrál jen před dvěma dny duel Evropské ligy s Laziem (3:3), však mnoho práce neměl. Hosté si připsali jen jednu střelu na branku.

O vítězi rozhodl ránou z dálky Nizozemec Rafael Van der Vaart a ukončil téměř pět měsíců dlouhé čekání na střelecký úspěch. První čisté konto Hamburku od začátku prosince sledoval jen z lavičky záložník Petr Jiráček.

Tři body za vítězství 1:0 získal i Düsseldorf se stoperem Martinem Latkou. Ve třetí minutě sice neproměnil penaltu Dani Schahin, ale o čtvrt hodiny později přece jen poslal domácí do vedení Axel Bellinghausen. Hostující Fürth od 38. minuty hrál bez vyloučeného Józsefa Vargy a na vyrovnání už nedosáhl.

Leverkusen vyhrál i bez Kadlece

Sérii tří duelů bez vítězství přerušil výhrou 2:1 nad Augsburgem Leverkusen, v jehož sestavě na rozdíl od posledního utkání v EL chyběl obránce Michal Kadlec. První gól vítězů vstřelil Stefan Kiessling a posunul se s patnácti góly na první příčku střelecké tabulky, o kterou se dělí s Mariem Mandžukičem z Bayernu.

Ani na lavičce nebyli záložníci hostů Jan Morávek a Milan Petržela a stejně na tom byli i Pavel Kamaš z Freiburgu a Theodor Gebre Selassie z Brém. Přestřelku jejich týmů zvládl lépe Freiburg a díky triumfu 3:2 uhájil páté místo.

Druhou příčku si před Leverkusenem udržel Dortmund. Obhájce titulu se musel obejít bez kanonýra Lewandowského, který byl v minulém duelu s Hamburkem (1:4) po půl hodině vyloučen. Dnes ho napodobil jeho náhradník Schieber, když dostal druhou žlutou kartu také už v 31. minutě.

V té době však již Borussia vedla 2:0 zásluhou rychlých tref Reuse z osmé a desáté minuty. Po přestávce německý záložník přidal ještě jednu branku a završil první hattrick od letního příchodu z Mönchengladbachu. Celkově už nastřílel v tomto ročníku jedenáct gólů.

Výsledky 22. kola bundesligy:

Wolfsburg – Bayern Mnichov 0:2 (22. Mandžukič, 90.+2 Robben), Brémy – Freiburg 2:3 (39. a 65. Petersen – 36. Kruse, 54. Caligiuri z pen., 71. Ginter), Düsseldorf – Fürth 1:0 (18. Bellinghau­sen), Hamburk – Mönchengladbach 1:0 (24. Van der Vaart), Leverkusen – Augsburg 2:1 (26. Kiessling, 75. Bender – 88. Mölders), Mohuč – Schalke 2:2 (27. Ivanschitz, 63. Pospěch – 4. a 82. Bastos), Dortmund – Eintracht Frankfurt 3:0 (8., 10. a 65. Reus), Norimberk – Hannover 2:2 (53. Klose, 90.+2 Polter – 41. Huszti, 68. Ya Konan), Hoffenheim – Stuttgart 0:1 (3. Harnik).