Dílčí cíl postoupit do baráže o účast na mistrovství Evropy v roce 2012 tým po peripetiích zvládl, nyní potřebuje udělat rozhodující krok v soubojích s Černou Horou. Češi zatím na žádném evropském šampionátu v samostatné historii nechyběli, soupeř coby nejmladší národní tým v Evropě ještě atmosféru vrcholného turnaje nemohl okusit.

Dva zápasy o všechno kladou především nároky na psychiku a tu si v poslední době mohli Češi docela dobře vyzkoušet. Poprvé ve Skotsku, klíčovou roli pak hrál duel v Litvě, v němž museli Češi vyhrát. Oba testy fotbalisté zvládli a jsou přesvědčeni, že obstojí i při poslední zkoušce v podobě nevyzpytatelného týmu s ofenzivními hvězdami, ale také jen s průměrnými hráči v defenzivě.

Oba celky už od barážového losu svádí psychologickou válku. Trenéři i hráči se vesměs shodují, že šance jsou vyrovnané, ale Černohorci se snaží do role favorita postavit Čechy. Při srovnání obou hráčských kádrů a zkušeností a také na základě výsledků se ale nejedná pouze o diplomatickou zdvořilost, ale o reálný obraz rozložení sil.

Zatímco Češi v závěru kvalifikace chytili rytmus a začali i střílet góly, soupeř už dlouho nepoznal, jak chutná vítězství. Z letošních šesti zápasů vyhrál pouze ten úvodní březnový s Uzbekistánem, během pěti dalších duelů mu mohla udělat radost pouze remíza 2:2 s Anglií, díky které si na poslední chvíli vybojoval barážovou účast.

Srovnání kádrů vyznívá také pro Čechy, kteří mají přes ústup ze slávy předchozích let stále spoustu hráčů v západoevropských soutěží, zatímco soupeř musí spoléhat často na průměrné fotbalisty. Těžko by si čeští fanoušci dokázali třeba představit, že by jedničkou byl gólman, který nechytá pravidelně ani v maďarské lize, což je případ Mladena Božoviče z Videotonu.

Největší zbraní Černé Hory je rozhodně ofenziva. „Soupeř má především výborné hráče pro útočení, i když to podle pouhých sedmi nastřílených branek v kvalifikaci tak nevypadá,“ řekl Bílek. Hlavní nebezpečí tak představují Stevan Jovetič z Fiorentiny a Mirko Vučinič z Juventusu.

Češi měli ještě na pondělním srazu dost problémů sami se sebou. Do zápasu nemohou zasáhnout Tomáš Hübschman s Romanem Hubníkem, kteří byli vyloučeni v závěru kvalifikace, Milan Baroš teprve začal s tréninkem po dvoutýdenní pauze způsobené zraněním lýtkového svalu a ještě méně jasná situace byla kolem brankáře Petra Čecha kvůli zlomenému nosu. Ten nakonec dorazil až ve středu se speciální ochrannou maskou.

Ve stejný den už ale oba naplno trénovali a dá se očekávat, že Bílek je bude mít pro páteční zápas k dispozici. Je otázkou, zda Baroše po tréninkovém výpadku pošle rovnou do základní sestavy, nebo ho ponechá pouze jako žolíka mezi náhradníky. Pak by měl dilema, koho místo něj postavit na hrot útoku. Zda využít výškovou převahu a důraz Tomáše Pekharta, nebo posunout dopředu Jana Rezka, kterého obvykle využívá spíše na pravé straně zálohy.

Hosté měli méně problémů se složením týmu než Češi. Nejistý je pouze start obránce Marka Baši, který má potíže s ramenem. Na jeho neúčast jsou ale Černohorci už zvyklí; na úvod kvalifikace patřil sice do základní sestavy, ale v posledních zápasech nehrál. Trenér Branko Brnovič má radost, že se do týmu vrací záložník Branko Boskovič, který působí v USA.

Černohorci podle všeho přijedou do Prahy s opatrnou taktikou, neboť si hodně věří do domácí odvety. Brnovič má největší obavu z toho, že se do týmu vrátil Tomáš Rosický. „Hra Čechů je závislá na Rosickém. Pokud se ho podaří zastavit, hra soupeře se zcela změní. Jsou dobře organizovaní, neustále mají za míčem sedm nebo osm hráčů,“ všiml si kouč, který byl u týmu do září pouze jako asistent, ale po vyhazovu Zlatka Kranjčara tým vede z pozice hlavního trenéra.

Hosté sice nepostrádají kvůli trestu žádného hráče, o to větší nebezpečí jim hrozí pro odvetu, která se bude hrát v úterý 15. listopadu v Podgorici. Většina hráčů základní sestavy včetně Jovetiče si přenesla z kvalifikačních bojů žlutou kartu. V českém týmu jsou v ohrožení Baroš, Pekhart, Pospěch a Jiráček.

Zápas začne ve 20.15 hodin v pražské Generali Areně, hlavním rozhodčím bude Angličan Martin Atkinson. Přímý přenos odvysílá ČT4.

Předpokládané sestavy

Česká republika: Čech – Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Pudil – Rezek, Plašil, Jiráček, Pilař – Rosický – Pekhart (Baroš).
Černá Hora: M. Božovič – V. Božovič, Savič, Džudovič, Zverotič – Vukčevič, Pekovič, Bečiraj, Kaščelan – Vučinič, Jovetič.