Smlouva lehce upravila dohodu z roku 2009, která reagovala na nový Zákon o Policii ČR. Ten mimo jiné vyloučil, aby policisté suplovali pořadatele na sportovních utkáních, upravil náhrady spojené s případným zásahem i vytvoření databáze narušitelů bezpečnosti.

"Od té doby jsme urazili dlouhou cestu a vychytali jsme 'dětské nemoci'. Spolupráce už je vyzkoušená a nastavená dobře. Nyní máme více zkušeností s touto spoluprací, které jsme zakomponovali do této dohody," řekl na dnešní tiskové konferenci policejní prezident Martin Červíček. "Zpřísnily se podmínky, které požaduje policie od klubů a FAČR," dodal.

Policie bude mít nyní poslední slovo při rozhodování o rizikovosti utkání. Také bude důsledněji sledovat, jestli pořadatel splňuje podmínky bezpečnosti, které má v licenčních smlouvách. To znamená zejména kamerový systém, počet vstupů na stadion a nouzových východů, bezpečnostní službu a podobně. Pokud předem domluvené podmínky pořadatel nesplní, má policie právo veta a může zakázat odehrání zápasu.

"Jsem také velmi rád, že policie může mít poslední slovo při označení rizikovosti zápasu, pokud budou mít obě strany jiný názor," konstatoval Červíček. "Podle rizikovosti nastavuje podmínky pro pořadatele. Až na výjimky se s kluby ale vždy domluvíme, protože i kluby mají zájem na tom, aby vše proběhlo v pořádku," dodal.

Uvítal to i předseda FAČR Miroslav Pelta. "Je důležité, že o tom rozhoduje policie, protože ta má ze sociálních sítí a dalších zdrojů daleko přesnější informace, kolik fanoušků se na zápas chystá a jaké bude jeho riziko," uvedl Pelta.

Nově také platí, že pokud si pořadatel vyžádá zásah policie, musí být utkání přerušeno a rozhlasem se dá divákům na vědomí, že policie byla požádána o spolupráci. "Je třeba, aby policie měla podmínky takové, aby se plně mohla soustředit na zákrok a neohrozila další občany," vysvětlil Červíček. V případě závažnějších problémů může pořadatele vyzvat k ukončení zápasu.

Podle Pelty jde o další z kroků, jak zkultivovat prostředí na stadionech. "Chceme se přiblížit hokeji, protože na něj chodit je radost. Podobnou kulturu bychom chtěli i ve fotbale. Je k tomu ale třeba investovat nemalé prostředky," dodal Pelta.

Hlavní problém tkví podle funkcionářů v kvalitě bezpečnostní služby. "V lednu jsme měli první školení UEFA pro stewardy a do roku 2014 provede UEFA první licencovaný stewarding pro 80 lidí," řekl bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký.

Důraz je kladen zejména na důkladnější prohlídky při vstupu na stadion, aby nedocházelo k pronášení pyrotechniky. "Policie je jednoznačně proti pyrotechnice. A velmi důsledně apelujeme na pořadatelskou službu, aby prováděla prohlídky. V zahraničí pyrotechnika způsobila na stadionech vážná zranění a nechceme, aby se to stalo i u nás," dodal Červíček.

Policie v minulém roce nasadila na fotbalové zápasy zhruba čtyřicet tisíc policistů. "Pět set fanoušků bylo pro nejrůznější incidenty předvedeno a registrovali jsme v souvislosti s výtržnostmi a násilím přes sto trestných činů," řekl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel.