"Musíme brát los jako realitu, i když žádné velké nadšení nepanuje. Rusové jsou velmi silní, vyhráli svou skupinu a z mého pohledu jsou v tom nadcházejícím dvojutkání v rolích favoritů," uvedl Dovalil.

Český tým, který bez porážky ovládl třetí kvalifikační skupinu, bude usilovat o druhou účast na šampionátu po sobě. Vloni získal na závěrečném turnaji v Dánsku bronzové medaile, v souboji poražených semifinalistů o olympijské hry ale podlehl Bělorusku a do Londýna se nepodíval.

Čeští mladíci se sice jako jeden ze sedmi nasazených týmů vyhnuli evropským velmocím, Rusko je ale jedním z papírově nejsilnějších možných soupeřů. V šesté kvalifikační skupině za sebou sborná nechala druhé Portugalce a třetí Polsko. Jedinou porážku utrpěla v Portugalsku.

Až v posledním zápase Rusové přišli o nasazení pro los baráže, o lepší výchozí pozici je připravila domácí remíza 2:2 s Moldavskem. Na ME jednadvacítek byla sborná naposledy v roce 1998, kdy skončila sedmá.

Pozor na talent z Realu

Rusové hrají domácí zápasy v dalekém Jekatěrinburgu a český celek čeká nepříjemné cestování. "Je pravda, že se říká, že lepší je finišovat před vlastním publikem, na druhé straně kdyby se nám první utkání povedlo, pojedeme do Ruska v psychické výhodě. Já vnímám jako hodně důležité, abychom se vypořádali s relativně dlouhou cestou," řekl Dovalil.

Páteř ruské jednadvacítky tvoří hráči, kteří již pravidelně nastupují v domácí lize. Nejlepším střelcem kvalifikace byl s pěti brankami Alexandr Kokorin. Záložník Dynama Moskva ale už povýšil do dospělé reprezentace a dokonce si na červnovém Euru na šest minut zahrál proti českému celku.

Čtyři branky dal v kvalifikaci Fjodor Smolov z Machačkaly, nebezpečný je i další útočník Denis Čeryšev, hrající druhou španělskou ligu za rezervu Realu Madrid.

Útočník Tomáš Wágner považuje Rusko za velmi nepříjemného soupeře. "Mají velikou kvalitu, budou asi menším favoritem, což je pro nás možná lepší. Máme k nim respekt, ale rozhodně se jich nebojíme. Určitě máme na to postoupit," řekl Wágner.

Nevadí mu, že Češi začnou doma. Spíš se netěší na cestu do Jekatěrinburgu, hraničního města mezi Evropou a Asií. "Osobně nemám létání rád, bude to hodně nepříjemné. Musím se s tím vypořádat," podotkl Wágner, nejlepší střelec mužstva, které se představilo v závěru kvalifikace. Elitní kanonýr Jan Chramosta je dlouhodobě zraněný.

Rusům los nevadí

Trenér ruské jednadvacítky Nikolaj Pisarev byl především rád, že se jeho tým vyhne favorizovaným Španělům a Němcům. "Ale žádná euforie po losu nepanuje, Češi budou nebezpečným soupeřem. Stačí se podívat na jejich výsledky ve skupině. Navíc je to fotbalová země, silná na všech úrovních, od mládeže až po A-mužstvo," řekl listu Sport-Express. "Snad nám pomůže, že začínáme venku," dodal Pisarev.

Ze současného kádru jednadvacítky má s Ruskem zkušenosti pouze několik hráčů ročníku 1992, kteří na sbornou dvakrát narazili s devatenáctkou v evropské kvalifikaci. Oba zápasy loni a o rok dříve skončily nerozhodně.
Čeští mladíci chyběli v baráži od roku 1999 jen jednou, před čtyřmi lety. Z šesti účastí čtyřikrát postoupili a dvakrát vypadli. Naposledy předloni vyřadili Řecko.

V baráži se bude hrát o sedm míst na šampionátu, pořadatel Izrael má účast jistou. Titul obhajují Španělé.

Los baráže (12. a 16. října)

ČR - Rusko, Španělsko - Dánsko, Itálie - Švédsko, Slovensko - Nizozemsko, Německo - Švýcarsko, Anglie - Srbsko, Francie - Norsko.