Schick dal v sobotu první bundesligový gól v dresu Leverkusenu, krátce nato ale musel střídat a s lehce natrženým zadním stehenním svalem ho během reprezentační přestávky čeká rehabilitace. Šilhavému vypadl také Krmenčík, který se v posledních zápasech dostal do střelecké formy. V dresu Brugg už chyběl v nedělním utkání proti Anderlechtu Brusel.

Uvolněné místo v útoku zaujal Ondrášek, který chyběl při zářijovém srazu po dlouhé koronavirové pauze. Jednatřicetiletý hráč má dosud v reprezentaci na kontě čtyři loňské starty a hned při debutu před rokem v říjnu coby střídající zajistil nečekanou domácí výhru 2:1 nad Anglií v evropské kvalifikaci.

Šilhavý původně plánoval, že nechá Ondráškovi po jeho nedávném příchodu do Plzně z Dallasu čas na aklimatizaci, nakonec ho ale už nyní využil.

Ke změnám došlo i na brankářském postu. Pavlenka by totiž po návratu z Izraele, kde je v souvislosti s koronavirovou pandemií nepříznivá epidemiologická situace, musel do karantény.

"Každý region v Německu má trochu jiná pravidla a u ostatních hráčů z Německa bude stačit negativní výsledek testu. Čekali jsme do poslední chvíle, jestli se situace nezmění, ale za tohoto stavu jsme Jirkovi nechtěli dělat v klubu žádné komplikace," uvedl na webu FAČR manažer reprezentace Libor Sionko. "Každopádně zůstává ve hře jeho připojení k týmu ve Skotsku, pokud by to situace kolem brankářů z jakéhokoliv důvodu vyžadovala," dodal.

Vypadl i Kolář

Během dopoledne vypadl z nominace i další brankář Kolář. Slávistická jednička utrpěla v nedělním ligovém duelu v Ostravě lehčí zranění, které potvrdilo dnešní vyšetření.

Pavlenku nahradil Koubek, který nebyl v reprezentaci přes rok. Gólman německého Augsburgu má v národním celku na kontě devět startů, za Šilhavého ale ještě nechytal. Naposledy nastoupil před dvěma lety při debaklu 1:5 v přípravě v Rusku, po kterém skončil předchozí kouč Karel Jarolím.

Místo Koláře Šilhavý povolal Nguyena, který si vysloužil pozvánku podruhé, ale start dosud nemá. Poprvé byl nominovaný v září do narychlo složeného výběru na utkání se Skotskem poté, co původní tým musel po předchozím zápase na Slovensku kvůli koronaviru do izolace.

Reprezentace se dnes sešla v Praze a v úterý odletí na Kypr, kde ji ve středu čeká přípravný zápas. V neděli národní celek nastoupí v Lize národů v Izraeli a o tři dny později ve Skotsku. V aktuálním výběru je 25 hráčů.

Sraz nezačal v poledne, jak bývá zvykem, ale už dopoledne. Celý tým se totiž musí podrobit první vlně testů na koronavirus. Až do výsledků odběrů budou všichni hráči i další členové reprezentace jednotlivě izolovaní na hotelových pokojích, vpodvečer bude mužstvo poprvé trénovat.

Vedení FAČR ještě zpřísnilo režim a hygienická opatření poté, co v září kvůli dvěma pozitivním testům na koronavirus u členů realizačního týmu muselo mužstvo po výhře 3:1 na Slovensku do izolace. Následný zápas se Skotskem (1:2) odehrál narychlo složený nový výběr.