"Nacházíme se teď ve fázi intenzivních diskuzí. Rozhodnutí padne na příštím zasedání rady v lednu," uvedl po jednání rady FIFA v Curychu prezident mezinárodní federace Gianni Infantino. Nástupce Seppa Blattera měl zvýšení počtu účastníků MS ve svém volebním programu a dnes uvedl, že od svých kolegů má na rozšíření převážně pozitivní reakce.

Mistrovství světa se hraje se 32 týmy od roku 1998 a tento systém zůstane v platnosti minimálně ještě na šampionáty v letech 2018 a 2022. Poté už může dojít k rozšíření, třeba až na 48 týmů, o čemž hovořil Infantino minulý týden při návštěvě Kolumbie. Šéf FIFA navrhl, aby 32 mužstev hrálo předkolo a 16 vítězů by se připojilo k 16 týmům, jež by byly nasazeny přímo do hlavního turnaje.

Podle Infantina bude při rozhodování záviset také na diskuzích se zástupci šesti kontinentálních konfederací o rozdělení dodatečných míst. Aktuálně má například Evropa na světovém šampionátu 13 pozic, tedy více než třetinu.

Na rozvoj půjdou 4 miliardy dolarů

Infantino také představil svůj koncept "FIFA 2.0", kterým chce pomoci k ještě většímu rozvoji fotbalu a také k zbavení se špatné image způsobené korupčními skandály z nedávné minulosti.

Během následujících deseti let hodlá FIFA svým 211 členským zemím přispět na rozvoj fotbalu čtyřmi miliardami dolarů (téměř sto miliardami korun). Z toho zhruba 100 milionů dolarů ročně půjde na zlepšení administrativy a 315 milionů bude představovat investice do ženského fotbalu. FIFA chce do roku 2026 zdvojnásobit počet fotbalistek na 60 milionů.