„Osm dní doma mi stačilo. Volno jsem si skvěle užil. Nyní se těším zpátky, až začnu s tréninkem na druhou část sezony,“ líčí Macek.

Sám má do fotbalu velkou chuť, neboť většinu letošní sezony promarodil. Ve druhé nejvyšší italské soutěži na podzim zasáhl jen do dvou zápasů. Dvacátého října s Bresciou se na trávníku objevil na posledních šest minut, v předposledním zápase loňského roku s Benátkami odehrál alespoň necelou půlhodinu. Doufal ale ve větší vytížení.

„Do Cremonese jsem v létě přišel zraněný. Léčil jsem se až do začátku října. Pak jsem se dostával do formy, zvykal si na zátěž, aby se mi zranění nevrátilo,“ vysvětluje Macek.

Mládežnický reprezentant kondiční manko dohnal a na konci loňského roku se objevil i na trávníku. V posledním zápase měl dokonce nastoupit v základní sestavě, na předzápasovém tréninku však došlo k nešťastnému incidentu. „Spoluhráč mi přišlápl kotník. Měl jsem na noze krvavou ránu, která mi nedovolila nastoupit,“ mrzí Macka.

Nováčkovi se daří, ale potřebuje góly

I přes další zranění a vynucenou absenci dál cítí důvěru spoluhráčů, trenéra i vedení klubu. „V létě o mě moc stáli, proto mě neustále podporují a pomáhají mi,“ říká šikovný fotbalista, jenž svůj talent zatím nemohl naplno rozvinout.

V Cremonese je na ročním hostování z turínského Juventusu, očekávání fanoušků jsou tak velká. „Jsem rád, že jsem se lidem mohl ukázat alespoň proti Benátkám,“ těší Macka.

Po první polovině sezony je mužstvo z Lombardie coby nováček soutěže na slušném šestém místě. Po jednadvaceti kolech ztrácí na vedoucí Palermo sedm bodů. „V klubu panuje s výsledky i výkony spokojenost. Na druhé straně euforie není přehnaně velká, neboť spoustu utkání jsme ztratili v posledních minutách. Bilance tedy mohla být i lepší,“ ví Macek.

Čelní představitelé klubu by svůj tým rádi viděli v tabulce ještě výš. „I když jsme nováčkem, máme obrovské ambice. Všichni si jsou vědomí toho, že v létě přišlo hodně kvalitních hráčů,“ říká dvacetiletý záložník.

Tým z města Cremona, které leží v rovině na levém břehu řeky Pád a proslulo jako sídlo slavných houslařských rodů Stradivari a Guarneri, chce hned v lednu zaútočit na soupeře před sebou.

„Chceme se dobře nachystat na jarní odvety. Důležitý bude hlavně začátek. Může totiž rozhodovat,“ myslí si Macek.

Hráči Cremonese se musí v přípravě zaměřit především na útočnou fázi. Tým vedený trenérem Attiliem Tesserem totiž v posledních osmi zápasech ani jednou nedal více než jeden gól. „Neměli jsme problémy s koncovkou. Největším problémem pro nás byl dostat se do šancí.“

Zato defenzivu měl mančaft výborně organizovanou. „Ve spoustě zápasů jsme soupeři skoro nic nedovolili,“ chválí spoluhráče Macek.

I na druhou ligu bývá plný stadion

Podle něj jsou těsné výsledky a utkání chudá na branky dílem vyrovnanosti účastníků druhé nejvyšší italské soutěže. „Dobrá defenzivní činnost je základ. Když neinkasujete, můžete získat minimálně bod,“ připomíná.

Kvalitou se Serie B podobá jiným zahraničním ligám. „Úroveň týmů je vysoká,“ tvrdí Macek. „Je to ostatně vidět i na mužstvech, která se přes baráž dostala nahoru. V Anglii, Německu nebo Španělsku je na tom druhá liga podobně,“ dodává.

Zájem o fotbal v Cremoně je velký. I když stadion s kapacitou jednadvacet tisíc diváků prochází rozsáhlou rekonstrukcí, při zápasech bylo na tribunách vždycky plno.

„Na jihu Itálie je to ale ještě jiné. Tam nikdy nepřijde na fotbal pod dvacet tisíc fanoušků, kteří jsou opravdu horkokrevní,“ usmívá se Macek, který si neopakovatelnou atmosféru užíval minulý rok při hostování v Bari. „Tam je to až ztrojnásobené,“ směje se. „Na severu je to na život klidnější, ale když se daří, je to ve městě cítit,“ líčí.

Vánoční svátky si Macek užil s rodinou, start jarní části Serie B se ale rychle blíží. Cremonese 20. ledna hostí Parmu a Macek chce být konečně na trávníku.