Jméno? Pavel Vrba.

Ne, hotovo zatím není, Vrba prý o nové štaci zatím jen jedná. Ale je to zřejmé: národní tým podle všeho půjde do kvalifikace na mistrovství světa 2018 s novým koučem.

Šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu včera oslovili bossové Machačkaly: „Přenecháte nám Vrbu?" Trenér má ve smlouvě výstupní klauzuli, kterou se rozhodl využít.

O Vrbově konci u reprezentace se mluvilo delší dobu, kromě ruské Machačkaly se spekulovalo o zájmu boháčů z Blízkého východu. Téhle teorii nahrával i květnový konec Karla Krejčího, Vrbova letitého asistenta, v Plzni. Přitom ještě před pár dny se Pelta i Vrba tvářili, že se nic měnit nebude.

„Mám absolutní zájem, aby Vrba u týmu zůstal," pravil Pelta a pochvaloval si, jak Vrba s reprezentačním manažerem Dušanem Fitzelem rozpohybovali fotbalovou mládež. „Konečně jsme začali dělat reálný fotbal."

I Vrba po derniéře na Euru tvrdil: „Nemám důvod odcházet." Už chápete, proč se v titulku zmiňuje fraška?

Je-li tohle ukázka Peltou zmíněného reálného fotbalu, pak se nelze divit, že Češi na Euru vypotili jen bod a už týden jsou na dovolené. A ještě jeden detail: Pelta ve čtvrtek Vrbu podpořil na velké tiskovce, včera fotbalová asociace poslala jen strohou tiskovou zprávu o třech odstavcích. „Machačkala? To je třináctý tým ruské ligy, tam by se mi nechtělo. Myslím, že trenér to vidí podobně," říkal Pelta během Eura. Ukázalo se, jak málo Vrbu zná.

Příjemná zastávka

Mise Machačkala může být pro Pavla V. příjemnou zastávkou: mohl by zapomenout na nepovedené Euro, odpočinout si od tlaku fotbalového národa i od novinářů, na které poslední dobou reagoval zbytečně podrážděně.

Kvalifikace na mistrovství světa pro něj mohla být šancí na restart, budoval by nový tým bez několika veteránů. Kdyby se Čechům z těžké skupiny s Německem či Severním Irskem povedlo postoupit, byl by Vrba zase za hvězdu jako kdysi v Plzni, jako během úspěšné pouti na Euro. Jenže si vybral útěk do Ruska.

Kdo si sedne na Vrbovu židli? Zatím můžete jen věštit.

Mazák Karel Jarolím je pod smlouvou v Mladé Boleslavi. Vítězslava Lavičku čeká s jednadvacítkou finiš kvalifikace o malé Euro. Zkušený Jaroslav Šilhavý začíná v Dukle, Luboš Kozel u reprezentační osmnáctky. Volný je třeba Ivan Hašek. Nebo?

MARTIN MLS