Fotbalisty Česka přivítaly v rychle rostoucím městě s téměř dvěma miliony obyvatel a významnými potravinářskými závody mraky. Třináctistupňové teploty jsou příjemné, ani dopolední déšť nijak nevadil. Možná i proto, že všude je vedro. Zatímco v létě jste rádi, že vás ochladí klimatizace, zde se i v době krize topí o sto šest.

Horko je vám v autě, mikiny a bundy sundáváte i v hotelu, obchodech či restauracích, kde si můžete dopřát i alkohol. Zdaleka ne ve všech podnicích vám jej nalijí či prodají, ale když pivo Efes seženete, žízeň zaženete. Pivo v lahvi přijde na devadesát korun, jinak jsou ale ceny oproti Česku příznivé. I benzín s naftou zde pořídíte levněji. Aut, včetně českých škodovek, tu jezdí dost.

Lákadlem je baklava

Na silnicích ale problém není. I když se na zelenou a červenou moc nehraje, doprava je plynulá, žádné zácpy k vidění nejsou. Holt není to Praha.

Také jídlo, oblečení i elektronika zde vyjde levněji než u nás, byť o kvalitě se často dá polemizovat a ne všechno tady funguje. Všude vás doprovázejí kočky. Čtyřnohá zvířata jsou skoro všude. Ochomýtají se i na terase hotelu. Možná vyhlížejí turisty, kteří ale u vypuštěného bazénu v tomto ročním období nejsou.

Žádaným zbožím jsou pistácie, které město nejvíce proslavily. Jsou nejvýznamnějším artiklem, najdete je skoro všude. Kilo oblíbených ořechů vyjde jen na tři stovky, v nákupním centru ale stojí o něco víc. Turisty láká hlavně tržnice. Po cestě k ní jdete uličkami s krámky, kde nakoupíte skoro všechno.

Velkým lákadlem je především baklava. Základem slavného zákusku je listové těsto s velkým podílem másla. Jen místo nasekaných oříšků zde dávají pistácie, což je v kombinaci se sirupem ještě lepší! Místní si dokonce nechali svou antepskou baklavu v roce 2008 zaregistrovat na patentovém úřadě a o pět let později se Gaziantepská baklava stala vůbec prvním tureckým produktem, který získal od Evropské unie chráněné označení původu a také zeměpisného označení.

V Gaziantepu se ovšem daří i dalším plodinám, takže k oblíbenému kebabu se servírují pálivé papričky, rajčata či jiná zelenina. Ta se ostatně k obědu servíruje zdarma. Nejen proto se Gazientep pyšní titulem Město gastronomie. Dodnes tu zdejší způsob vaření ovlivňují místní tradice, stejně jako kuchyně okolních zemí.

Za pozornost nestojí pouze jídlo, ale také kulturní památky. Gaziantep, mezi jehož partnerská města patří i Ostrava, sice není Barcelona, Řím, Vídeň či Paříž, ale najdete tu třeba sochy, hrad, či největší muzeum s antickými mozaikami na světě. Hlavně pevnost nabízí hezký výhled na okolí. Sice nic moc v dálce vidět není, ale zdání občas klame.

Organizace vázne, Turci jsou ale ochotní

Gaziantep prochází bouřlivým rozvojem a je šestým největším městem v Turecku. Zatímco v roce 1985 tu žilo 450 000 lidí, dnes už jich má kolem dvou milionů. Ale pojďme k fotbalu. Ve městě působí klub Gaziantep FK, jehož dres nosí i čeští fotbalisté Tomáš Pekhart s Matějem Hanouskem.

I když mužstvo je aktuálně v Superlize jedenácté a počtem fanoušků nemůže zdaleka konkurovat věhlasným istanbulským celkům Galatasaraye, Besiktase či Fenerbahce, pochlubit se naopak může nádhernou arénou. Kalyon Stadium byl otevřen 15. ledna 2017 a má kapacitu 35 574 diváků. Nádherný stánek stojí na okraji města, asi deset kilometrů od centra. Cesta k němu vede širokou silnicí a je lemovaná tureckými vlajkami.

O tom, že se ale v sobotu večer hraje mezistátní zápas, se z žádného billboardu ani plakátu nedozvíte. Také poblíž stadionu je klid. Žádné fanoušky den před utkáním nevidíte. Jen policisty a pořadatele. Na bezpečnost se hodně dbá. Roušky sice nikdo neřeší, ale skoro všude jsou bezpečností rámy, kterými musíte projít.

Týká se nejen stadionu, ale i obchodů nebo hotelů. Hned se cítíte bezpečně, byť zaměstnance ani ochranku zvukový alarm příliš nevzrušuje. Organizace poněkud vázne. Jinak jsou ale Turci ochotní, pohodoví, takže jim prominete i nepořádek v press centru či smrad na záchodech.

Ten vám při pohledu z tribun na hrací plochu vůbec nevadí. Takový stadion v Česku nemáme. Hybridní trávník je skvěle připravený, v hledišti má být plno. I když jde o přípravu, zápas turecké příznivce láká. Čeští fotbalisté se pokusí v sobotním duelu navázat na středeční domácí vítězství 5:0 nad Faerskými ostrovy a rozloučit se s kalendářním rokem důstojně a nejlépe výhrou.

Poslední letošní střetnutí Šilhavého výběru začíná v sobotu v 18:00 SEČ, v Gaziantepu je o dvě hodiny více.