Vystudovaný právník, jenž má švýcarské i italské občanství, nahradil v únoru 2016 dlouholetého předsedu Seppa Blattera, který odstoupil kvůli rozsáhlé korupční aféře. Gianni Infantino tehdy ve volbách porazil čtyři soupeře.

Třetí funkční období oficiálně má být pro šéfa FIFA poslední, podle některých informací by ale Infantino mohl být znovuzvolen i v roce 2027, protože první neúplné období po Blatterovi se mu nezapočítává.

Gianni Infantino s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Putinův kamarád a „šejk“ Infantino. Budil naději, uřízl si ostudu s matracemi

Ne všechny z 211 národních asociací ale současného předsedu podpořily. Intantina kritizovaly například Německo, Norsko nebo Švédsko.

„Je to obrovská čest, privilegium i zodpovědnost. Slibuji, že budu sloužit FIFA a fotbalu na celém světě. Vy, kteří mě máte rádi, i vy, kteří mě nenávidíte, a vím, že vás je jenom pár, všechny vás miluji," řekl Infantino po znovuzvolení.

Fotbalová asociace ČR (FAČR) očekává udržení dobrých vztahů s FIFA. „Naše spolupráce je dobrá a v nastávajícím období v tom určitě budeme pokračovat," uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

Infantino v čele FIFA prosadil mimo jiné rozšíření počtu účastníků mistrovství světa z 32 na 48 od roku 2026. V úterý FIFA na zasedání v Kigali rozhodla, že se na turnaji odehraje 104 zápasů, o 40 více než na posledním šampionátu v Kataru. Infantino chtěl také pořádat světový šampionát každé dva roky.

Gianni Infantino
Kritika MS v Kataru? Infantino: Pokrytecká. Jako Evropa bychom se měli omlouvat

Za Infantinova působení dosáhla FIFA rekordních zisků. V únoru organizace uvedla, že mezi lety 2019 a 2022 navzdory celosvětové pandemii koronaviru vydělala 7,568 miliardy dolarů (přes 167 miliard korun). Na období let 2023 až 2026 se očekává příjem až 11 miliard dolarů (více než 243 miliard korun).

„Musíme zlepšit naše předpisy a stanovy FIFA. Budeme pokračovat ve zlepšování našich správních principů a podíváme se na přestupový systém. Možná také povedeme diskusi, jak zlepšit transparentnost přestupových částek a platů," uvedl Infantino.