Fotbalisté Skotska nepřijedou podle brankáře Petra Čecha do Prahy k pátečnímu kvalifikačnímu utkání s otevřenou hrou, jak jsou od nich fanoušci zvyklí. Čech očekává, že nejbližší soupeř v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nevyvine o nic větší aktivitu, než jakou v zářijové premiéře předvedla Litva, jejíž defenzivu nedokázali Češi přes trvalou převahu prolomit.

Čech přijel do Prahy v dobrém rozmaru, protože jeho Chelsea porazila v nedělním derby Arsenal a má v čele Premier League čtyřbodový náskok před nejbližšími pronásledovateli. "Vrátili jsme se k tomu, co nás šlechtilo v loňské sezoně. V ní jsme se radovali z titulu hlavně proto, že jsme s největšími soupeři získali všechny body. Pokud v tom letos pokračujeme, pak to je jen dobře," řekl Čech na pražském srazu národního týmu.

Více už ale směřoval myšlenky k nejbližším dvěma utkáním, která považuje pro českou reprezentaci za klíčová. "Ne pouze zápas se Skotskem, jak kolem sebe hodně slyším, ale také utkání s Lichtenštejnskem je klíčové. Pokud bychom totiž v pátek vyhráli a pak remizovali ve Vadúzu, tak by nám to příliš nepomohlo," poznamenal, že nepodceňuje ani druhého ze soupeřů českého týmu.

Čechovi hrát pod tlakem vyhovuje

Porážka od Litvy českému týmu cestu kvalifikací zkomplikovala, proto Čech varoval, že si reprezentace už další zaváhání nemůže dovolit. "Jednou zaváhá v kvalifikaci kdekdo, ale další škobrtnutí by bylo při malém počtu týmů ve skupině hodně nepříjemné. Potřebujeme jednoznačně šest bodů a pak čekat, že se nějak situace ve skupině zamotá," řekl.

Ostatní reprezentanti se na srazu nechali slyšet, že úvodní zaváhání proti Litvě jejich hru v pátek neovlivní, že nebudou mít obavu z chyby. Zkušený gólman si také myslí, že psychicky bude tým nebuzený dostatečně a strach půjde stranou. "Ono ale moc tak nezáleží na tom, co kdo říká, protože stejně se bude rozhodovat až na hřišti. Já za sebe však mohu říct, že pod tlakem jsem zvyklý hrát a taková situace mi vyhovuje," těšil se na atmosféru utkání.

Jen ho mrzí, že reprezentační spoluhráči z ofenzivy nedostávají tolik šancí v klubech a národní tým nemá takovou útočnou sílu. "Zrovna teď se potřebujeme co nejvíce střelecky chytit, ale chybí nám Milan Baroš, který se bez potíží v klubu prosazuje, zatímco ostatní adepti s tím mají trochu problémy. Ale kdoví - vstřelit branku v reprezentaci je přece také ideální možnost jak na sebe upozornit pro ligovou sestavu," snažil se nabudit spoluhráče Čech.