Neuběhlo ještě ani třináct minut, když si kyperský gólman neporadil s centrem Provoda a klubový parťák slávistického záložníka Tomáš Holeš otevřel skóre přípravného utkání. Pro odchovance královéhradecké kopané šlo o první reprezentační gól v kariéře.

To takový Jan Koller jich za svůj fotbalový život nastřádal v národním A týmu hned 55. Nikdo na něj v této statistice nemá a zdá se, že ještě pěknou řádku let ani mít nebude. Jaký byl ale vůbec jeho první reprezentační gól?

Kypr - ČR - Český fotbalista Tomáš Holeš (uprostřed) se raduje se spoluhráči ze svého gólu.
Cítil jsem, že to bude dobrý zápas, řekl Holeš po utkání na Kypru

Poprvé oblékl dres s lvíčkem 9. února 1999 proti Belgii, zemi, díky níž se vlastně do velkého fotbalu dostal. Tehdejší útočník Lokerenu nastoupil v přátelském utkání v základní sestavě a v 73. minutě rozhodl o vítězství Čechů 1:0. „Byla to důležitá branka, protože tím jsem se vlastně uchytil v národním mužstvu, kde jsem pak nepřetržitě hrál přes deset let,“ vzpomínal po letech pro projekt Můj první gól.

Jan Koller vzpomíná nejen na svoji první reprezentační branku:

Zdroj: Youtube

O čtrnáct méně, ale stále úctyhodných 41 branek má na kontě Milan Baroš. Bývalý útočník Liverpoolu a řady dalších zahraničních klubů, který nedávno v dresu ostravského Baníku ukončil kariéru, si odbyl reprezentační debut shodou okolností také proti Belgii a i on si proti této reprezentaci prožil první gólovou radost.

Naskočil do druhého poločasu, ale to mu stačilo k tomu, aby osm minut před koncem zareagoval na Mpenzův gól z úvodu zápasu a srovnal na konečných 1:1.

Daniel Černaj spolu s Vladimírem Coufalem
Z Ludgeřovic do West Hamu. Fotbalovou pohádku Coufala nasměroval manažér Černaj

Za třetím nejlepším střelcem musíme o poznání dál do historie. Je jím Antonín Puč, jenž nastřádal pětatřicet reprezentačních gólů. Toho úplně prvního dosáhl už v červnu 1926 proti tehdejší Jugoslávii, když vsítil pátý gól národního týmu při vítězství 6:2.

A co další známi fotbalisté?  Třeba devětadvacetigólový Pavel Kuka otevřel svůj reprezentační účet ve Finsku na konci srpna 1990.

Zatímco jeho předchůdci stříleli první góly za reprezentaci vesměs v přátelských utkáních, ten v podání Vladimíra Šmicera měl razítko enormní důležitosti. Postaral se o něj totiž krátce před koncem utkání proti Rusku v základní skupině Eura 1996, když srovnával na 3:3. Češi i díky tomu pak dokráčeli až do finále.

Sestřih utkání ČR - Rusko z ME 1996, v němž Vladimír Šmicer srovnal na 3:3:

Zdroj: Youtube

A ještě na jednoho fotbalistu zavzpomínejme. Po dvou bývalých slávistech půjde o sparťana, současného klubového sportovního ředitele Tomáše Rosického. Jeho rolí primárně nebylo střílení gólů, i tak jich ale v národním celku nasázel třiadvacet, což jej řadí do elitní desítky historického pořadí.

Utkání skupiny B2 fotbalové Ligy národů: Česká republika - Skotsko, 7. září 2020 v Olomouci. Na zemi zleva Liam Cooper ze Skotska a Stanislav Tecl z ČR.
Fanoušci o reprezentační zápasy nepřijdou. Sledovat je budou moci zdarma v kině

Když od něj tenkrát v kvalifikaci o světový šampionát v roce 2002 dostali Bulhaři v páté minutě gól, možná ani netušili, že je jeho první reprezentační a už vůbec, že jen načal jejich destrukci. Češi tenkrát zvítězili vysoko 6:0 a Rosický se v tom utkání dokázal trefit ještě jednou.

Sestřih zápasu ČR - Bulharsko (6:0) i s góly Tomáše Rosického:

Zdroj: Youtube
Čeští fotbalisté zvítězili na Kypru 2:1
Ospalá výhra. Čeští fotbalisté na Kypru neexcelovali, přesto zvítězili 2:1