Předzápasové obědy či večeře jsou v evropských pohárech evergreenem: ač se o nich regule Ligy mistrů a Evropské ligy nezmiňují, nesmějí se vynechat. Zápas by se sice odehrál i bez toho, ale tradice je tradice.

Večeře den před zápasem nebo obědy v den zápasu patří k pohárovému bontonu. „Chodí na ně nejvyšší zástupci obou klubů a delegát utkání, což je hodně důležitá osoba," říká sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

Fotbal jde u stolu stranou

Ve čtvrtek budou bossové Sparty obědvat s protějšky ze Southamptonu na Malé Straně, zástupci Liberce pozvou hosty z Karabachu do vyhlášené restaurace v centru a šéfové Plzně si dnes dají lepší večeři v Římě, kde hrají s místním AS.

„O zápase se u stolu moc nemluví," líčí plzeňský mluvčí Václav Hanzlík. „Fotbal pochopitelně zůstává tématem číslo jedna, ale řeč je spíš o aktuální situaci klubů. Na zápas dojde až na konci, popřejeme si se soupeřem hodně štěstí."

Nejde jen o lahodné (a pochopitelně drahé) jídlo a povídání o fotbale, vždycky se vyměňují i malé dárky. Co povezou zástupci Plzně do Říma? „Máme výhodu, že náš region toho nabízí hodně," nadechne se Hanzlík. „Obvykle dáváme pivo, nóbl sekt ze Starého Plzence a klasikou jsou dresy nebo klubové šály."

Pečlivě vybrané dárky

I sparťané hostům věnují echt české věci typu křišťál, stejně jako Liberec, který sponzoruje sklářský gigant Preciosa. „Dárky se pečlivě vybírají. Druhé straně pokaždé dáváte něco, co se může vystavit někam do vitríny," vypráví Kasík.

Do vitríny se už obvykle nedostane originální plzeňská maličkost: soudek piva s logy obou klubů. „Hosté si ho rovnou na místě narazí," usmívá se Hanzlík.

Oběd, nebo večeře? Na tahu je domácí klub, hosté se přizpůsobí. V Česku se většinou preferují obědy pár hodin před zápasem, zato třeba izraelská Beer Ševa pozvala vedení Sparty na večeři. Někdy se ani nejde do města, v Southamptonu či ve španělském Villarrealu se jedlo přímo na stadionu: v nablýskané VIP lóži kmitá michelinský kuchař.

V plzeňském pivovaru michelinského kuchaře zatím nenajdete, ale hosté se tu loučí s úsměvem na tváři. V roce 2013 tam před zápasem Ligy mistrů spokojeně pojedly a popily i legendy Bayernu Uli Hoeness a Karl-Heinz Rummenigge.

„Plzeňské pivo zná celý svět, ale do míst, kde se vaří, se moc cizinců nepodívá. Když tam naše hosty zveme, máme jistotu, že je tím nezklameme," tvrdí Hanzlík.

Derby jako záminka

Slavnostní setkání jsou pravidlem i v Youth League (dorostenecká Liga mistrů), kterou letos hrají sparťané. Takže znovu luxusní restaurace na Malé Straně? Kdepak, na téhle úrovni jde o skromnější variantu.

A že se Sparta se Slavií nenávidí? Nevěřte tomu. Šéfové obou klubů se v posledních letech potkávají na exkluzivních místech před každým derby, útratu platí domácí tým.

Dobrou chuť, pánové!