Třicetiletý útočník odchází ze špičkové scény, mohlo by se zdát. Takový pohled by ale byl příliš zjednodušený. „Nantes je klub s obrovskou tradicí, který letos sestoupil po čtyřiačtyřiceti letech,“ upozorňuje hráčův agent Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest.

„Počítám, že Nantes se hned po roce vrátí mezi elitu,“ souhlasí Ivan Hašek, který Heinze v St. Etienne v minulé sezoně trénoval. Po jejím skončení ale Hašek odešel a Heinz ztratil místo v sestavě. „Nevešel se ani na lavičku. V Nantes naopak bude hrát,“ říká Hašek.

Bude hrát. Spojení, které se v souvislosti s Heinzem v poslední době příliš neskloňovalo. Jeho kariéra je plná vzestupů, ještě častěji se v ní ale objevovaly pády. V roce 2002 odešel z Olomouce do německého Hamburku jako hvězda. Nedostával dost příležitostí. Tak se vrátil do Čech a s Ostravou získal historický titul.

Ve stejném roce 2004 exceloval na evropském šampionátu v Portugalsku v roli Brücknerova žolíku. Jistě si vzpomínáte na krásnou branku Německu z trestného kopu. Do země, kterou potupil gólem, poté znovu putoval. V Möchengladbachu se však neprosadil. „Byla chyba tam jít. V Möchengladbachu jeho kariéra nejvíce utrpěla,“ přiznává Zíka.

Nyní Heinz dostává další šanci. Možná poslední. Využije ji?