Kapitán fotbalové Sparty Ladislav Krejčí se při pozápasových oslavách mistrovského titulu v Mladé Boleslavi přimotal do citlivé situace. Jednomu z fanoušků podepsal dres s extremistickou symbolikou a hned se na něj sesypali strážci dobrých mravů. O co přesně šlo?

Na podepsaném dresu bylo číslo 88 a místo jmenovky nápis „Jude Slavie“. Není třeba pochybovat o tom, že majitel takto upraveného trika dobře ví, jaké konotace vzbuzuje spojení neblaze známého pokřiku části sparťanských ultras (od kterého se letenský klub opakovaně distancoval) s číslem 88, oblíbeným mezi neonacisty (symbolizuje dvě osmá písmena v abecedě, tedy „HH“ jako „Heil Hitler“). Málo platné, fanoušci s podobně zvrhlým ideologickým zázemím se najdou v mnoha klubech, nejen ve Spartě.

Ladislav Krejčí při pozápasových oslavách titulu v Mladé Boleslavi.
Rozruch kvůli podpisu. Sparta brání Krejčího za 88, problém měl i Pastrňák

Sám Krejčí se od rasistických názorů distancoval. Uznal, že je odpovědný za to, co podepisuje, zároveň ale zdůraznil, že hráči v rudém se snaží celý rok po zápasech trávit čas s fanoušky. Věnují jim svůj čas, podepisují se.

„Jsou to desítky, stovky lidí každý týden, celej rok v kuse. A vy chcete všem vyjít vstříc, aby se dostalo pokud možno na všechny. Nemusíme to dělat, ale chceme, a nikdy by mě nenapadlo, že by tohle mohl někdo využít proti nám,“ vzkázal Krejčí.

V Itálii platí zákaz

Potíž je v tom, že čísel propojených s neonacistickou symbolikou je víc. Například 18 (iniciály Adolfa Hitlera), 28 (Blood & Honour), 1919 (SS), 14 (odkaz na známou větu amerického extremisty Davida Edena Lanea o ochraně bílé rasy, která má v originále čtrnáct slov). Hitlerovy narozeniny mají hned několik kódů.

Mimochodem: shodou okolností má Krejčí narozeniny ve stejný den jako někdejší německý kancléř, totiž 20. dubna. A tak se letos na jaře stalo, že se na letenské tribuně před zápasem s Baníkem (hrálo se právě ve na zmíněný den) objevil gratulační transparent s nápisem: „Přejeme všechno nejlepší našemu kapitánovi a vůdci.“

Mario Mandžukič z Bayernu Mnichov oslavuje gól proti Norimberku. Šlo o hajlování?
Skandál v Bayernu? Němci prověřují, zda kanonýr Mandžukič nehajloval

Souvislost čísla 88 na dresu s neonacismem je hlavně v Evropě dobře známá. Například v Itálii bylo kontroverzní numero ve fotbale zcela zakázáno. „Je to jasná reakce na netolerovatelné předsudky, se kterými se stále potkáváme na našich stadionech,“ uvedl ministr vnitra Matteo Piantedosi.

Není to tak dávno, co vzbudil pohoršení jistý hajlující fanoušek Lazia Řím, který měl na dresu 88 a „jméno“ Hitlerson. Dokonce i slavný italský brankář Gianluigi Buffon si na začátku kariéry (ještě v Parmě) vzal na dres osmaosmdesátku, po stížnostech ze strany židovské komunity s tím ale brzy přestal. Tvrdil ovšem, že jeho volba neměla nic společného s Hitlerem, prý se mu zdálo, že 88 symbolizuje, že „má koule“.

Pastrňák a jeho parfém

Naopak za velkou louží je číslo 88 považováno za neškodné. Stačí se podívat na NHL: osmaosmdesátku nosil třeba legendární hokejista Eric Lindros (chtěl jím uctít svého mentora a rozhodčího Johna McCauleyho), užívá ji také skvělý útočník Patrick Kane (narodil se v roce 1988). V určitých fázích kariéry měli na dresu 88 rovněž Joe Sakic, Owen Nolan, Brent Burns a mnozí další velikáni.

Hrají s ní ostatně i Češi David Pastrňák a Martin Nečas. Druhý jmenovaný se po příjezdu na mistrovství světa v Praze dokonce svého obvyklému numera vzdal (hrál tak s 98), aby 88 zůstalo zarezervované pro hvězdného Pastrňáka.

Martin Nečas
Nečas: Nohy mi nejely, ale jsem rád, že jsem hrál. Číslo 88 schovává pro Pastu

Ten ikonickou osmaosmdesátku propaguje nejen na dresech, čepicích a podobně, ale například i značkou parfému PASTA88, jehož vůně je – dle tvrzení výrobce – „pečlivě složena z prvotřídních ingrediencí s orientálním a dřevitým charakterem, aby odpovídala silnému a sebevědomému muži“.

V českém fotbale je číslo 88 velmi neobvyklé, ale před časem se o něm mluvilo v souvislosti s Adamem Vlkanovou. Po příchodu do Plzně nemohl zvolit svou oblíbenou osmičku, protože ta je tam vyřazena z úcty k Davidu Limberskému. A tak si ji prostě zdvojil. Čelil za to kritice od moderátora Jakuba Železného, který argumentoval právě spojením čísla s extremisty.

Čísla na dresech, která provokovala


121
Trojciferné číslo na dresu a fotbal? Zdánlivě nesmyslné spojení, ale australský útočník Tommy Oar skutečně nastupoval za reprezentaci své země s tímto číslem. Prý šlo o to, že byl 121. zaregistrovaným fotbalistou pro účely národního týmu. „Svaz takhle čísloval všechny, kteří přicházeli v úvahu pro reprezentaci. Tehdy mi bylo snad šestnáct let. A když mě po nějaké době skutečně vybrali do týmu, nešlo to už změnit,“ líčil Oar pobaveně.

99
V hokeji nosil toto číslo nejlepší hráč všech dob Wayne Gretzky. Ve fotbale je však krajně neobvyklé (ostatně konzervativní fanoušci stále vzpomínají na doby, kdy hráči na trávníku byli číslováni striktně od 1 do 11 podle pozice, na které nastupovali). Když v roce 2007 přišel slavný Brazilec Ronaldo do AC Milán, jeho obvyklá devítka byla obsazena Filippem Inzaghim. A tak si oblíbenou číslovku zkrátka zdvojil.

69
Věřte nebo ne, v basketbalové NBA je toto číslo (neoficiálně) zakázané. Jde o to, že označuje poměrně populární sexuální praktiku, což podle vedení ligy neladí se záměrem dělat ze zápasů NBA zábavu pro celou rodinu. Slavný provokatér Dennis Rodman kdysi po přestupu do Dallasu hodně stál o 69 na dresu (jak jinak), svérázný majitel klubu Mark Cuban jich dokonce nechal pár vyrobit, ale šéfové ligy nakonec prosadili svou. Z těch několika zachovaných trikotů s Rodmanovým jménem a zapovězeným číslem tak je alespoň sběratelská rarita.

Jiné sporty tak prudérní nejsou. Bývalý známý francouzský fotbalista Bixente Lizarazu vysvětlil „šedesát devítku“ na dresu v Bayernu Mnichov jednoduše: narodil se v roce 1969, měřil 169 centimetrů a vážil (alespoň tou dobou) 69 kilogramů. Jasné jak facka.

44
Na samotném čísle není nic tak zajímavého, skandál ale vypukl letos na jaře, když německá reprezentace odtajnila podobu dresů pro letošní domácí Euro. A číslo 4 se podezřele podobalo runě S, která je ve zdvojené podobě pevně spjatá s elitní nacistickou organizací Schutzstaffel neboli SS. Někteří extrémněji založení fanoušci si dresy s číslem 44 (s nímž jinak v národním týmu nikdo nehraje) začali ihned objednávat a svaz musel zareagovat – prodej dresů zakázal a podobu čísla 4 pozměnil. Činovníci i lidé z Adidasu nicméně trvali na tom, že podoba s nacistickým symbolem je čistě náhodná.

1+8
Zvláštní kombinací se proslavil Iván Zamorano. Chilský forvard velmi lpěl na útočnické devítce, a to natolik, že když do Interu Milán v roce 1997 přišel věhlasný Ronaldo, musel vzít zavděk číslem 10. Pak ale Inter angažoval italskou legendu Roberta Baggia a ta vehementně trvala na „své“ desítce. Ronaldo si tak vzal číslo 9 a Zamorano, aby demonstroval svou neústupnost, si nechal vepsat na dres mezi čísla 1 a 8 výmluvné znaménko plus.

1
Jedničku ve fotbale tradičně nosí brankáři. S novým trendem se pokusil přijít Edgar Davids, známý nizozemský reprezentant. Když ukončil úspěšnou kariéru, zřejmě se doma nudil, a tak se v roce 2012 vrátil na scénu v Barnetu ve čtvrté anglické lize. Byl hráčem, kapitánem i trenérem a aby zdůraznil svou vůdčí roli, vzal si na dres číslo 1. Na podzim 2013 byl ovšem během šesti zápasů třikrát vyloučen a v klubu brzy skončil.