Valencia – Slavia 1:1. Tuhle remízu v Evropské lize nečekal snad ani největší snílek. A to český fotbalový mistr navíc vedl! Čím to, že se zrodila senzace?

Skvěle vymyšlená i plněná taktika. Hra na dva útočníky a čtyřčlennou zálohu, v jejímž středu operovaly dva „štíty“. Klasický špílmachr chyběl, Slavia však útočila úspěšně po krajích. A uprostřed hřiště odehrál Trapp svůj nejlepší zápas ve Slavii.

„Podali jsme velice taktický výkon,“ konstatoval gólman Martin Vaniak. „Jako mužstvo jsme předvedli velmi dobrý výkon,“ pochvaloval si trenér Karel Jarolím.

Český mistr sílu jasného favorita v podstatě eliminoval. Vážnějšího prohřešku se dopustil jen Ragued, který se nechal zbytečně vyloučit.

Faktor Hloušek. To, jakým způsobem se prohnal kolem obránce Miguela a poté ještě naservíroval gól Naumovovi, bylo senzační. „Sledoval jsem jeho průnik a věděl jsem, že se dokáže uvolnit,“ přiznal Naumov.

On také Adam Hloušek předvedl z místa levého záložníka podobných kousků víc. Působil dojmem, jako by hrál jinou, než českou ligu. Bez urážky, ale aby byl borec z tuzemské nejvyšší soutěže natolik „evropsky konkurenceschopný“, se prakticky nevidí. Zvlášť když je mladému dravci teprve dvacet.

Podcenění ze strany Valencie. Tento bod nijak nesnižuje velmi dobrý výkon Slavie, je ho ale třeba zmínit. „Koncentrace byla v pořádku, hráči se snažili a chtěli vyhrát,“ dušoval se kouč Unai Emery.

Jenže předtím do zápasu úmyslně poslal hodně kombinovanou sestavu, aby dal šanci širšímu kádru. Už to svědčí o jistém podcenění a na hře Valncie bylo přece jen poznat, že sehranost určitě ideální není.

A, co se týká koncentrace, Villa nastoupil v 62. minutě a za třiadvacet minut se nechal vyloučit za klukovský faul, čímž Valencii připravil o přesilovku. Což nemělo s koncentrací mnoho společného…

Očima experta
„Slávistické mužstvo bylo dobře připraveno, odehrálo velice kvalitní první poločas, v závěru zápasu mělo i štěstí. A čím to, že se prosadilo zrovna ve Valencii, kde to málokdo čekal? V Janově měli slávisté za stavu 0:1 velkou šanci, kterou neproměnili, proti Lille dostali čtyři góly za dvacet minut. Neříkám, že všichni soupeři jsou stejně kvalitní a že Slavia odehrála všechny duely podobně, to vůbec ne. Ale tentorkát do sebe všechno dobře zapadlo, při trestných kopech nechybělo štěstí. Je pravda, že Valencie některé opory šetřila, ale kdyby hrál takový Villa od začátku, třeba by byl vyloučen už v desáté minutě…“