„Výkon v první půli byl katastrofální. Hráči se nehýbali ani neběhali. Hráli fotbal sami pro sebe,“ čílil se šedesátiletý kouč Fastavu. Ševcům důrazná domluva pomohla. Domácí se po přestávce zvedli a výsledek s Vysočinou dvěma brankami otočili. „Pozitivní je, že jsme dokázali utkání převrátit a máme tři body,“ těší Páníka. 

Čím si laxnost a nezájem v prvním poločase vysvětlujete? 
V předchozím období jsme měli spoustu zápasů a hráči měli zažitý určitý rytmus. S reprezentační přestávkou přišel útlum. Hráči vypnuli a byli bezstarostní. Nedokázali přepnout a mysleli si, že když přijede předposlední Jihlava, tak si s ní zahrají a vyhrají. Jenže v lize je každý zápas těžký, což Jihlava u nás potvrdila. Soupeř s námi rozehrál velmi dobrou partii, my jsme se velmi těžko prosazovali. Pomohlo nám osudové štěstí, které se občas přikloní k tomu týmu, který v zápase není lepší. 

Byla o přestávce v kabině velká bouře?
O poločase se provedla určitá opatření. Chtěli jsme udělat hned dvě změny, nakonec jsme střídali pouze jednoho hráče. Těch výměn ale klidně mohlo být pět, šest. Hráči si vyslechli tvrdou kritiku nejenom ode mě. 

Byl v kabině o přestávce také manažer?
Musíte se zeptat jeho. Já jsem ho tam neviděl, ale myslím si, že tam byl (úsměv). 

Lukáš Hejda
Plzeňský Hejda před šlágrem kola varuje: Sparta je nečitelná

Důrazná domluva pomohla, že?
Ve druhé půli bylo v naší hře vidět víc aktivity. Výsledek jsme nakonec otočili. Za druhou půli jsme si minimálně remízu zasloužili. Vítězství ale bylo šťastné. Naopak porážka je pro Jihlavu krutá. 

Zápas nakonec rozhodla penalta, kterou zahrával střídající Lukáš Železník. Nebál jste se, že ji stejně jako v přípravě proti druholigovým Vítkovicím nepromění? 
Lukáš se potřebuje chytit. Zatím je to z jeho strany horší než lepší, což sám ví, protože je sebekritický. Železník pracuje na sobě, tvrdě trénuje a já věřím tomu, že to zlomí a zase bude naší oporou jako v době, kdy přestupoval do Slavie. Penalta je také věcí hlavy. Není jednoduché vzít balon v poslední minutě a jít kopnout penaltu. Navíc, když nemáte formu. Lukáš to dokázal. Snad mu gól pomůže v dalším tréninkovém úsilí. Gólman Hanuš směr střely vystihl, sáhl si na balon, ale nakonec míč skončil v síti. 

Kromě Železníka skóroval i Diop, který se se trefil v lize snad po roce. Těší vás střelecké probuzení útočníků?
Určitě je důležité, že skórovali útočníci. Útočná fáze nás docela trápí. Do šancí se těžko dostáváme. Soupeři dokáží kraje pokrýt a my nemáme až tak kreativní hráče ve středu hřiště. Až ve druhé půli, když na trávník přišel Traore, se naše ofenzivní síla zvedla. Ibra byl hnacím motorem, úroveň hry nám zvedl. Běhal, snažil se. Byl to právě on, kdo společně s Jiráčkem a Holzerem naši hru rozběhal a zvýšil tempo.

David Lafata.
Kanonýr Sparty Lafata před šlágrem s Plzní: Nejsme favoritem

Co je s Beauguelem, který nebyl ani mezi náhradníky?
Beauguel je zraněný. Má problémy s kolenem a kotníkem. Stalo se mu to na tréninku. Odjel do Francie na vyšetření. 

Stihne konec podzimu?
Tady je to kvůli pojištění složitější. Má svůj lékařský tým a fyzioterapeuty, takže počkáme, jakou diagnózu stanoví ve Francii. Naši doktoři stanovili dvě diagnózy. Jedna je optimistická, druhá více pesimistická. Já věřím, že po čtyřech týdnech bude schopný se připojit do tréninku a že nám v závěru podzimu ještě pomůže. 

HET liga má za sebou deset kol. Jakou známkou byste tým po třetině soutěže ohodnotil? 
Zatím je to na dva mínus. 

Josef Šural zev Sparty (vlevo) a Roman Hubník z Plzně.
Nejistá Sparta vs. vedoucí Plzeň. Je tady nová éra ve fotbale?