V barážové odvetě s Chorvaty si totiž v osmé sérii pokutových kopů, poté, co Vahala vychytal Matoševiče, postavil míč na penaltový puntík, a svým prvním dotykem s míčem v zápase poslal Českou republiku na vytoužený šampionát.

A jak to, že předtím nemusel zasáhnout do hry? Ve futsalu totiž mohou do penaltového rozstřelu zasáhnout všichni nominovaní hráči (minimálně z celku, který jich má méně, z týmu soupeře pak může kopat maximálně stejný počet hráčů, pozn. autora), a to i pokud ve hře do zápasu vůbec nezasáhli.

MÍŘIL ÚPLNĚ JINAM

"Já jsem mu říkal už dřív, ať jde kopat. Byl určený i na případný desetimetrový kop. Věřil jsem, že to dá," líčil po zápase šťastný trenér českého výběru Tomáš Neumann.

Vokoun však překvapil, jako spasitel se rozhodně neviděl. "Osmá série, moc těch, kteří mohli jít ještě kopat, už nebylo. Byl jsem určený na desetimetrový kop, tak jsem šel zkusit i tu krátkou penaltu, ačkoliv jsem ji kopal asi podruhé nebo potřetí v životě." A jeho možná životní trefa? "Chtěl jsem jen zavřít oči a dát co největší ránu pod břevno, ale absolutně jsem to netrefil, takže jsem rád, že to tam nějak prošlo houslemi a že se to povedlo," oddechl si po přízemní střele k tyči, která prošla brankáři v rozštěpu mezi nohama.

ČEŠI BYLI HORŠÍ, ALE VZEPŘELI SE OSUDU

Svěřenci Tomáše Neumanna si i díky "hrdinovi z lavičky" vybojovali místo mezi opravdovou smetánkou. Posuďte sami - na šampionát postoupí pouze sedm účastníků z Evropy (odveta Finsko-Srbsko byla odložena). Španělé (dvojnásobní mistři světa), Rusové (poslední finalisté), Portugalci, Kazaši (se naturalizovanými Brazilci), pořádající Litva… A Češi!

Účast se ale nerodila lehce. Už v únoru během kvalifikační skupiny v Brně chyběl domácí reprezentaci krůček, od přímého postupu je dělilo 35 sekund. Nakonec se však radovali Kazaši. V baráži, kterou poznamenala pandemie koronaviru, dostali nejtěžšího možného soupeře, Chorvatsko. K tomu přišli v prvním zápase o několik pozitivně testovaných hráčů. V tuzemských podmínkách ke všemu nesměli ani trénovat, liga stála, zatímco Chorvaté stopli soutěž až před dvěma týdny, navíc mají několik legionářů v nejvyšší italské či španělské lize. Přesto Češi přivezli cennou remízu 2:2. Jenže po zmatcích rozhodčích dostal dodatečně červenou kartu kapitán Lukáš Rešetár, což mu znemožnilo start v odvetě. Do sestavy se sice vrátil David Drozd, jeho dvojče Pavel však dodal negativní test na covid-19 pozdě, a tak nastoupit nemohl. Domácí, opět v Brně, dvakrát prohrávali, v páté sérii měl balkánský celek v penaltách mečbol… Jenže skvělý Vahala zneškodnil první penaltu, pak ještě další dvě, a pak už přišla Vokounova chvíle.

"Oni měli skvělé individuality, ale my jsme hráli jako tým. To bych řekl, že rozhodlo," shrnul výstižně hlavní klíč k úspěchu mělnický rodák. A že se nakonec prokousali přes favorita jako outsider, jemuž se moc šancí na postup nedávalo? "Byli tam i lehčí soupeři, ale hrát se dá s každým. A pokud chceme postoupit na mistrovství světa, musíme postoupit přes každého."

Český futsal tak slaví historicky čtvrtý postup na světový šampionát, kam se podívá po osmi, respektive devíti letech. Turnaj, který se hraje vždy v rozmezí čtyř let, a jenž se odehraje příští rok v září v Litvě, byl totiž kvůli koronaviru přeložen z roku 2020 na rok 2021.

Futsal, kvalifikace MS, baráž, 2. zápas:
Česká republika – Chorvatsko 3:2 pk (2:2,0:0 – 0:0,0:0)
Branky: 7. Holý (Záruba), 20. Záruba – 4. Novak (Jelovčić), 17. Matošević (Marinović). Penalty: 6:5, rozhodující Vokoun. 
Rozhodčí: Pelissier, Berg-Audic (oba FRA). ŽK: Horvat, Novak, Marinović (vš. CRO). Hráno bez diváků.
Česká republika: Vahala (Němec) – Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd – Baran, Vokoun, Křivánek, Seidler, Holý, Janovský, Vnuk. Trenér Tomáš Neumann.
Chorvatsko: Primić (Luketin) – Matošević, Jelovčić, Perić, Novak – Čekol, Kanjuh, Djuraš, Marinović, J. Suton, Horvat, L. Suton. Trenér Mato Stanković
První zápas: 2:2. Postupuje: Česká republika.