„Samozřejmě, že mě to ani nenapadlo, že bych si ještě za národní tým někdy zahrál. Kariéru v reprezentaci jsem ukončil. Ale doba je teď zkrátka taková. Sedím tu a jsem rád, že tu můžu být,“ vykládal na tiskové konferenci před utkáním se Skotskem.

Češi se dostali vinou dvou pozitivních koronavirových testů v realizačním týmu do známých problémů a přes víkend skládali nový tým.

„Ve finále jsme na to měli asi pět hodin,“ přiznal zaskakující trenér David Holoubek.

„Chtěl bych poděkovat všem hráčům i jejich klubům, že jsou tady a mají touhu a chuť bojovat za Českou republiku,“ dodal.

Šestatřicetiletý Hubník má být pilířem nouzového výběru.

„Neváhal jsem ani na minutu. Rád pomůžu, když budu moct. Mám to doma, takže jsem nabídky rád využil. Ale když jsem si v pátek v šatně balil věci, tak by mě nenapadlo, že v sobotu už budu zase zpátky na srazu nároďáku,“ pousmál se Hubník.

Se spoluhráči stihl před zápasem jen nedělní večerní trénink. Dalo by se říct seznamovací, protože tohle mužstvo se vcelku logicky nikdy nemělo ani šanci potkat.

„Nebyl ani čas pídit se po tom, kdo tady vlastně je,“ konstatoval Hubník, který má v kádru hned čtyři spoluhráče z olomoucké Sigmy. Především stopera Václava Jemelku, jenž už ochutnal reprezentační soustředění před dvěma lety. Start si ale nepřipsal. Teď se to však dost možná změní.

„Na automatismy z klubů chceme sázet,“ přiznal i trenér Holoubek.

Dalšími hráči v mužstvu z kádru domácí Olomouce jsou brankář Aleš Mandous, bijec středu pole Radim Breite a mladičký, teprve sedmnáctiletý křídelník Jáchym Šíp, který dokonce teprve čeká i na první ligový start. Času bylo málo. Je logické, že přijedou spíš hráči z Moravy, než třeba kluci ze zahraničí,“ podotkl Hubník.

Navzdory tíživé situaci je přesvědčen, že český výběr ani tak nedá kůži lacino.

„Věřím, že jsme nepřišli zápas jen odehrát a že budeme schopní uhrát i dobrý výsledek. Věřím, že to zvládneme,“ zopakoval několikrát.

Sám dobře ví, jaké to je Skotsko porazit. V říjnu 2010 jedinou brankou rozhodl duel kvalifikace o mistrovství Evropy 2012 v pražském Edenu. I díky těmto třem bodům pak Češi postoupili mezi kontinentální smetánku a v Polsku došli až do čtvrtfinále.

„Myslel jsem na ten zápas před deseti lety. Tenkrát mi hodně vyšel. Vyhráli jsme 1:0 a já vstřelil gól. Moc jsem jich v reprezentaci nedal (tři – pozn. red.). Určitě byl nejdůležitější,“ řekl Hubník.

„Byl bych rád, kdybych to zítra zopakoval. Výsledek 1:0 po deseti letech by vůbec nebyl špatný,“ zakončil s úsměvem.