„Pro nás, ale i pro celé Česko, jde o obrovský zápas. Poctivě se připravujeme, abychom se mohli ukázat v lepším světle než minulý pátek proti Anglii,“ prohlásil trenér Jaroslav Šilhavý. Jeho svěřenci před sebou mají těžký úkol. Jednak čelí pětinásobnému mistru světa, jednak se musí dát psychicky do pořádku po zmíněné ostrovní mizérii. Ve Wembley podlehli drtivě 0:5.

Pavel Kadeřábek (vpravo) proti Anglii.
Fotbalový svátek za dveřmi. Češi si proti Brazilcům chtějí napravit reputaci

„Ve sportu nejde vzpomínat, naopak. Je třeba se oklepat a poučit z chyb. Těch jsme udělali dost, což se v tak důležitém utkání jen tak nevidí, ale porážka nás neovlivní,“ uvedl kouč. Přiznal ale, že čeští příznivci mohou očekávat změny. „Budou čtyři. Brankářů se netýkají, chytat by měl znovu Pavlenka,“ prozradil.

OBNOVENÁ PREMIÉRA

Obměnu čekejte spíše v defenzivě. Ve Wembley hořeli krajní beci Filip Novák s Pavlem Kadeřábkem, jistí nebyli ani stopeři Ondřej Čelůstka s Tomášem Kalasem. Jednoho z nich nahradí Marek Suchý. Zkušená opora švýcarské Basileje promarodila podzim s Achillovou šlachou, nyní ji tak pod Šilhavým čeká obnovená premiéra. „Je to čest. K Brazilcům cítíme respekt, mají tým složený z hvězd světových velkoklubů. Chceme ale ukázat, že taky umíme hrát fotbal,“ řekl fotbalista, jenž tři dny po duelu oslaví 31. narozeniny.

Brazilské hvězdy jsou v Praze. Zleva Philippe Coutinho a Roberto Firmino nasadili na trénink v Edenu kulicha.
David versus Goliáš. Můžou se čeští fotbalisté rovnat s Brazilci?

InfografikaZdroj: DeníkZvýšenou motivaci bude mít nicméně z jiného důvodu. Ačkoli před zraněním nosil kapitánskou pásku, ne vždy patřil k nepostradatelným pilířům. A velkou konkurenci má Suchý i nyní. „Takový je holt fotbal. V mém věku se nestresuju, ostatní kluky plně respektuju. Pokud ale dostanu šanci, budu se chtít ukázat v co nejlepším světle,“ usmál se odchovanec Slavie.

Umíte si představit těžšího soupeře na napravování reputace? Těžko. Výhodou je, že Češi již vědí, co očekávat. Šilhavý přiblížil: „Oba soupeři jsou typově podobní. V kvalitě, rozestavění, stylu hry. I příprava proto byla v podstatě totožná.“

SEŠÍVANÁ OSA

Utkání v Londýně mnohé ukázalo. Třeba: proti protivníkovi podobných kvalit není radno otevírat hru. Když se Češi v první půli opírali o obranný blok, domácí vyslali na Pavlenku jednu střelu. Jenže když se hosté snažili být aktivnější, propadli. „Tehdy nám Anglie dala tři góly a měla i další velké šance. Musíme si víc vážit míče, pracovat v pohybu a pořádně bránit,“ nabádal trenér.

Vladimír Darida (vpravo) proti Anglii.
Bonbónek po lekci od giganta. Češi budou zapomínat u Brazílie

Pomoci by mohli třeba slávisté. Lídr FORTUNA:LIGY je proslulý precizní obranou (po skupinové fázi Evropské ligy byl v této kategorii na dělené třetí příčce). A na první sraz roku vyslal osm hráčů, mimo jiné mladého záložníka Alexe Krále.

„Při nominaci jsme podzim zohlednili,“ přitakal Šilhavý. „Někteří kluci na hřišti ještě nebyli, ale pokud se jim bude dařit, počítáme s nimi.“ Kdo ví? Třeba už dnes večer v Edenu. K svátku, na který se těší celá fotbalová republika, je vše připraveno.

Čeští fotbalisté sice ve Wembley nezazářili, čeští fanoušci však ano. Památku na zápas si udělal i čtenář Deníku z Moravskoslezského kraje Lukáš Martinák.
Podívejte se, jak jste fandili ve Wembley. Pošlete nám i fotky z boje s Brazílií