Dva muži se proti sobě postaví ve volbách o nového šéfa tuzemského fotbalu. 54letý Petr Fousek potřebuje větší podporu početnější české komory.
 

Proč znovu kandidujete?
Byl jsem opět osloven podporovateli, kteří mě prosazovali do červnové valné hromady. Prošel jsem několika funkcemi ve fotbalové asociaci. Fotbal by si měl funkcionáře vychovávat. Považuji se za nositele určité filozofie, kterou bych se chtěl řídit a ve které se shoduji se subjekty, které mě navrhovaly.

Co říkáte na návrh změn stanov, kdy by ve čtvrtém kole  rozhodoval prostý součet hlasů?
Není na mně, abych hodnotil, jestli prostý součet ve čtvrtém kole je přijatelný. Je to návrh české komory, které taková možnost samozřejmě vyhovuje více než moravské, protože má větší zastoupení mezi delegáty. Podle signálů, které se ke mně dostaly, se to Moravě nelíbí. Měli by mít jednání příští pátek, kde zaujmou stanovisko k této problematice.

Fotbalovým prostředím kolují návrhy, aby se volba předsedy konala elektronicky a mohly volit všechny kluby, případně všichni členové asociace. Jak se vám líbí tyto nápady?
Oba návrhy jsou reakcí na to, že v některých případech nenastavuje 202 delegátů takový směr, jaký by si členská základna přála. Je to krok k transparentnosti a důvěryhodnosti fotbalu.

Vnímáte jako pravděpodobnou možnost opakování volebního patu?
Nejde tuto možnost kvantifikovat. Závisí na jednáních obou komor do valné hromady.

Bylo by pro český fotbal špatné, kdyby pokračoval bez předsedy?
V roce 2005 skončily také dvoje volby bez vítěze a nebyl to konec světa. Rozhodně je ale lepší, když fotbal předsedu má.

Vložila by se při patu do dění UEFA, které záleží na tom, aby byl předseda zvolený?
UEFA to samozřejmě vnímá a pokusí se maximálně přispět ke zvolení předsedy. Ať už to bude nějakou dohodou interpersonální, nebo změnou stanov.

Cítíte větší podporu z české komory?
Česká komora je výrazně jednobarevná, nicméně není tam málo těch, kteří by si přáli změnu a jinou filozofii. K posunům dochází a ještě bude. Valná hromada je tajná, takže ne každý naplno prohlásí, pro koho bude hlasovat. Do valné hromady jsou všechno jen spekulace.

V čem by český fotbal profitoval, pokud by zvolil vás?
Přistupuji k volbě předsedy s pokorou. Nechci roztahovat paví křídla a vyjmenovávat svoje parametry, které jsou dostatečně známé. A pana Malíka kritizovat nebudu, protože kampaň vedu pozitivně.

Jak jste strávil měsíce po červnové volné hromadě? Pouštěl jste se do nových vyjednávání?
Chvíli jsem si odpočinul, poté jsem měl nějaká jednání, ale detaily si nechám pro sebe.

Nedávno se hodně debatovalo o způsobu, jakým Roman Berbr řešil neúspěch národního týmu v kvalifikaci mistrovství světa. Co jste na jeho jednání říkal?
Spíš se zaměřím na ten výstup, který měl vypadat jinak. Když máme výhrady k výsledkům, výkonům, trenérovi a další řadě věcí, tak by se to mělo řešit jinak.  Dál nechci spekulovat, nevím, jak je nastavená smlouva s Karlem Jarolímem.