Koncem února ve volbách vyhrál křeslo šéfa světového fotbalu po prohnilém šíbrovi Seppu Blatterovi, jehož éra byla prolezlá korupčními kauzami, a slíbil změny: mimo jiné mistrovství světa pro ještě víc zemí.

V roce 2017 se hraje Pohár FIFA, Euro jednadvacítek a vyvrcholí kvalifikace na MS, ale první důležitá bitva je na programu už 9. ledna. Nepůjde o klasický mač na hřišti, „hrát" se bude v klimatizovaném sále pro bafuňáře FIFA.

Infantino už nechce mistrovství světa s 32 účastníky, od roku 2026 by na nejsledovanějším fotbalovém turnaji chtěl 40 nebo 48 týmů, čili téměř každý pátý či čtvrtý stát planety.

„Víte, fotbal není jen sport, má i společenský význam. Když nějaká země postoupí na mistrovství světa, celou ji pohltí euforie," vysvětlil Infantino, proč se pokouší o revoluci.

ČTĚTE TAKÉ: Evropské kluby jdou proti FIFA. Nesouhlasí s rozšířením fotbalového MS

Kluby se brání

Jeho nápad na gigantické rozšíření MS nemůže překvapit, vždyť patří k otcům projektu „cestovatelského" Eura 2020, které bude hostit 13 zemí od Irska po Ázerbájdžán. „Když se hraje mistrovství světa, zájem o fotbal roste. Mladí ho chtějí hrát, sponzoři do něj chtějí dávat peníze a náš sport ještě víc kvete," pravil Infantino svojí klasickou nadšenou dikcí.

Kvalifikace na nové mistrovství světa by logicky mohla být o něco snazší, například Evropa by měla mít jistých víc než dnešních 13 míst.

Jenže ne všechny tahle představa vzrušuje: nebude moře zápasů unavovat? Neztratí turnaj prestiž?

Anglická legenda Gary Lineker vyťukala na Twitter tohle: „Pane Infantino, neničte mistrovství světa, prosím. Vaším úkolem je sledovat zájmy fotbalu, nikoliv vaše."

Pro zvětšení klikněte na grafiku

Fotbal na křižovatce.Zdroj: Deník

Infantino narazil i u evropských velkoklubů, které chtějí mít svoje hráče zdravé a ve formě. Už teď kluby láteří, že velké turnaje narušují letní přípravu a dá se tušit, že by se „nové" MS hrálo ještě déle než nynější měsíc.

Asociace evropských fotbalových klubů ECA minulý týden poslala do sídla FIFA dopis s prosbou, aby Infantino od myšlenky na rozšíření MS upustil.

„Počet zápasů, které musí hráči absolvovat, už teď dosáhl nepřijatelné hranice, hlavně pro reprezentanty," napsala ECA.

„Musíme myslet především na sport. Politika a komerce by ve fotbale neměly být vždy prioritou," vzkázal předseda ECA Karl-Heinz Rummenigge.

Pokud nesledujete fotbal často, neberte Rummeniggeho vzletná slova o minimu politiky a komerce tak úplně vážně: nejbohatší velkokluby čas od času koketují s nápadem na založení vlastní Superligy, aby generovaly ještě vyšší zisky.

Končíme s luxusem

Mimochodem, první mistrovství světa pro 40 nebo 48 týmů by poprvé v historii mohly hostit tři země, pro rok 2026 se mluví o spojení Kanady, USA a Mexika. Tahle varianta nevypadá úplně nereálně, protože Evropa s Asií budou mít kvůli pravidelné rotaci kontinentů smůlu. Světovější mistrovství světa je teď téma číslo jedna, ostatní Infantinovy kroky v tom zanikají.

Generální sekretářka FIFA Fatma Samouraová, protřelá senegalská diplomatka ovládající čtyři světové jazyky, se rozloučila s luxusním hotelem Baur au Lac v centru Curychu, na který má fotbal černé vzpomínky. Loni v květnu tam po masivním zatýkání funkcionářů odstartoval volný pád kmotra Blattera.

„Nejde jen o úsporu peněz. Pro práci je solidní byznys hotel mnohem vhodnější," řekl viceprezident FIFA Victor Montagliani. Ani on už nepoužívá obvyklé limuzíny, funkcionáři přešli na módní systém sdílení aut.

A ještě jedna čistě fotbalová věc: Infantino by na mistrovství světa rád viděl penaltový rozstřel i po remízových zápasech ve skupinách.

Uspěje? Druhé lednové pondělí rozhodne.