Itálie v Palermu Severní Makedonii herně drtila, na střely to bylo pro "Azzurri" 32:4, na rohy 16:0. Svěřenci trenéra Roberta Manciniho ale ne a ne vsítit gól, a tak v nastaveném čase přišel šok. Z ojedinělé akce se táhlou střelou prosadil Aleksandar Trajkovski a rozhodl o senznačním postupu Severní Makedonie - čtyrnásobný vítěz mistrovství světa tak v kvalifikaci o světový šampionát podruhé v řadě vyhořel a do Kataru se nepodívá.

Zdroj: Youtube

"Zázraky se nikdy neopakují. Čekali jsme, doufali jsme, věřili jsme tomu. Noc v Palermu s sebou místo toho přináší bezmeznou hořkost. Žádné objetí, ale vyvalené a nevěřící oči Manciniho a Vialliho, jak sledují skupinu oslavujících makedonských hráčů. Nejedeme na mistrovství světa podruhé za sebou, protože italský fotbal zůstal na periferii toho vyspělého, přestože jsme si v červenci ve Wembley namlouvali, že jsme konečně získali své místo na slunci," popsal šokující vyřazení italský deník Gazzetta dello Sport.

Problém je v práci s mládeží

"Nevím, co mám říct. Těžko se mi hledají slova," citovala agentura Reuters zklamaného trenéra Roberta Manciniho. "V létě jsme si prožili překrásné chvíle radosti, teď to vystřídalo obrovské zklamání," dodal.

Hlavním problémem podle řady expertů je práce s mládeží, v Serii A totiž podle posledních čísel hraje pouze třicet procent Italů, zbytek tvoří cizinci. "Jsme pozadu, nejen ve fotbale. Ostatní země se neustále rozvíjí, ale my zůstáváme kulturně zaostalí, nevidím žádné nové ideje. Itálie je šedesát let pozadu," řekl trenér vicemistrů světa z roku 1994 Arrigo Sacchi v rozhovoru pro deník Gazzetta dello Sport.

Vyčerpaný David Zima.
Neuznaný gól Kuchty. Fanoušci anglickému sudímu vyhrožují, experti nechápali

Naopak Severní Makedonie zažívá po účasti na mistrovství Evropy další pohádku, v přímém souboji o místenku do Kataru ale čeká balkánský celek Portugalsko s hvězdným Cristianem Ronaldem. "Říkal jsem vám už před utkáním, že v případě postupu můžeme klidně hrát se Severní Makedonií. Tyhle zápasy nejsou žádná sranda, je to jako finále, stát se může úplně všechno," řekl portugalský kouč Fernando Santos.

Dokoná Severní Makedonie další fotbalovou senzaci?