Hašek se ve své obnovené premiéře postaví na lavičku na osloském Ullevaal Stadionu proti domácím Norům. Od hráčů bude v prvním zápase očekávat zapojení nových herních prvků i dobrý výsledek.

„Na dojem se ve fotbale úplně nehraje, nemám rád označení přátelský zápas. Vidím to jako zápas o respekt a o to, aby hráči ukázali svoji kvalitu. Je důležité, abychom dodržovali principy, které jsme si řekli, a abychom i do budoucna budovali způsob hry, jakým chceme hrát. Výsledek je ale také vždycky důležitý,“ vyhlásil Hašek.

Trénink české fotbalové reprezentace před zápasem s Norskem
Souček navnadil fanoušky: Je tu nová éra. Nechte se překvapit, co bude na hřišti

Nový lodivod mnohé překvapil svojí nominací, ve které chybí trojice provinilců z olomouckého klubu Belmondo ve složení Vladimír Coufal, Jan Kuchta a Jakub Brabec. Šanci naopak dostane pětice nováčků a další dva hráči, kteří zatím nezapsali za národní tým ani jeden start.

„Nominaci jsme skládali z několika hledisek. Chceme, abychom byli konkurenceschopní do budoucna, někteří hráči budou postupně dostávat příležitost, aby ukázali kvalitu. Snažíme se do systému vybrat ty, kteří budou nejvhodnější. Hráči, kteří můžou zastávat třeba dva posty, mají výhodu,“ vysvětlil šedesátiletý trenér s tím, že o sestavě už má jasno.

Trénink českých fotbalistů v Norsku:

Zdroj: Deník / Filip Ardon

„V tuhle chvíli vám ji ale nemůžu říct. Do tréninku nastupují všichni a všichni jsou připravení zasáhnout do zápasu. Na tréninku se ale ještě cokoliv může stát,“ uvedl Hašek a doplnil, že z brankářské trojice chce v nadcházejícím dvojzápase nasadit minimálně dva gólmany.

Zatímco Haškova předchůdce Jaroslava Šilhavého kritizovala část veřejnosti za bojácné a defenzivní výkony, nový trenér chce být směrem vpřed aktivní.

„Když chcete vyhrát, tak nemůžete jenom bránit. Když se podíváte na mé působení, tak jsme nebyli mužstvo, které dávalo málo branek. Naopak jsem mužstvo tlačil do ofenzivy. Budeme se snažit být dopředu nebezpeční a vzadu dobře organizovaní,“ popsal Hašek.

Hráči pravidla respektují

Na norské superhvězdy Erlinga Haalanda a Martina Ødegaarda jsou hráči podle jeho slov připravení. „Něco jsme si pouštěli na videu, kluci něco vědí. V tomhle budeme připravení, ale jejich individuální kvalita je obrovská,“ připustil.

Kromě nových herních prvků přinesl Hašek do národního týmu také nová pravidla, jak v rozhovorech opakovaně zmiňoval kapitán týmu Tomáš Souček.

Erling Haaland na tréninku norské reprezentace
Češi proti stroji na góly. Haaland budí hrůzu střeleckými schopnostmi i rapem

O co přesně se tedy jedná a jak to hráči přijali?

„Pravidla fungují v každém týmu – co se týče příchodů, používání telefonu, spánku… Je toho dost. Postupem času ještě nějaké věci přidáváme. Kluci všechno respektují a nemůžu v tomhle říct jediné špatné slovo,“ prozradil nový trenér.

Trénink českých fotbalistů v Norsku:

Zdroj: Deník / Filip Ardon

Obnovená premiéra na lavičce národního týmu, který krátce vedl už v roce 2009, ho čeká už v pátek od 18 hodin. Poprvé doma pod novým realizačním týmem se pak Češi představí v úterý od 20 hodin na pražské Letné, kde přivítají Arménii.