„Přicházím z byznysového prostředí. Se všemi výhodami i se všemi nevýhodami," uvědomuje si 34letý rodák z Jihlavy. Za týden bude také on na valné hromadě usilovat o hlasy delegátů.

V rozhovoru pro Deník se rozpovídal o finančních problémech fotbalu, reprezentaci i údajných jednáních s kontroverzním funkcionářem Romanem Berbrem.

Fotbalová veřejnost vás skoro nezná. Není to před volbou nového předsedy hendikep?

Ano, můžete to brát jako nevýhodu. Jsem nový, v uvozovkách ničemu nerozumím, v uvozovkách nikoho neznám. Ovšem když se na to podíváte z druhé strany, moje historie by mohla fotbalu pomoci.

Jak to myslíte?

Odpovím otázkou: Když někdo přijde z jiného prostředí, znamená to, že je horší?

Mnozí vám vyčítají nezkušenost ve fotbalových kuloárech…

Ale to se mýlí. Jsem zapálený, fotbal mám rád a jako partner z druhé strany vím, co se očekává. Odpovědní funkcionáři si nyní musejí hlavně vyjasnit, kdo má podle nich dělat předsedu. A jestli má být přímo z hnutí, které se dostalo do takových potíží.

Místopředseda FAČR Roman Berbr
Berbr: Můj svět je jinde. Do čela fotbalu chtějí tři lidé

Dokázal byste problém s financemi vyřešit?

Jsem zvyklý na tlak a leccos jsem zažil. Ono když přijdete do práce a zjistíte, že máte milion na účtu a během chvíle musíte zaplatit patnáct milionů… Mám za sebou spoustu projektů od Marily, přes Ondrášovku, po Korunní.

Jak se vůbec manažer jako vy dostane k myšlence kandidovat na předsedu největšího sportovního hnutí v zemi?

Oslovili mě lidé z asociace a já kývl. Krizového manažera dělám od svých dvaceti let.

Kdo vás oslovil? Ptám se proto, že panují zvěsti o vašem spojení s Romanem Berbrem…

Zaznamenal jsem to – Libor Duba, spiklenec nejčernějšího muže ve fotbale. Ale důrazně to odmítám. Od začátku roku jsem s ním mluvil asi pětkrát.

Čekal jste, že na vás budou média útočit?

Ano, tak trochu jsem tušil, že pro jisté noviny budu nežádoucí kandidát. Když Berbr odmítl úřednickou vládu, napsal jste, že se hledá mimozemšťan, který by to vedl. Nikdo nepočítal, že se mimozemšťan objeví. Jsem tu. Asi jsem udělal někomu čáru přes rozpočet.

Tušíte, komu?

Jsou tu třenice mezi profesionálním a výkonnostním fotbalem. Rád bych se dozvěděl, proč chtějí některé elitní kluby ovlivňovat ostatní.

Ano, zaznamenal jsem, že jste se vůči Spartě a Slavii docela vymezoval.

Všude v zahraničí je zcela normální, že profesionální soutěže dotují výkonnostní fotbal. A tady je to naopak. Jejich řeči o příspěvku a pomoci jsou scestné a nic neřeší. Vždyť asociace má rozpočet skoro miliardu korun.

Co se vám ještě nezdá?

Prvoligové kluby si uvědomily, že ztrácejí vliv a moc. A teď chtějí další revoluci. Když vznikla Ligová fotbalová asociace, do stanov si dala i to, že bude pracovat na zvýšení autonomie profesionálních soutěží. Ale teď dělá opak. Tyhle vztahy se musí narovnat a vyřešit. I to beru jako prioritu.

Místopředseda FAČR Roman Berbr
Hledá se mimozemšťan. Berbr odmítá krizovou vládu úředníků

Trochu jsme se vzdálili tématu Berbr. Pokud byste se stal šéfem asociace, spolupracoval byste s ním?

Pokud by i on dostal důvěru, ano. Nikdo teď nemůže říct, že s ním nebude jednat. Nezapomeňte, že je to volená funkce. Fotbal by se nikam neposunul, kdyby spolu předseda a místopředseda nemluvili.

Nestraší vás tedy jeho pověst?

On dostal na předsedu 21 nominací. To přece není proto, že by se ho tolik lidí bálo.

Ale někdy to vypadá, jako by si pošramocené renomé vyloženě užíval.

Nerad bych, aby se veškeré problémy fotbalu vztáhly na osobnost Romana Berbra.

Dobře: už máte plán, co je třeba udělat, pokud byste vyhrál?

Stanovil jsem si hlavní priority. Finanční záležitosti a jednání na politické úrovni, vyjasnění vztahů mezi subjekty fotbalového hnutí a personální restrukturalizace.

Měli by se lidé ze Strahova bát o místa?

Pozice je nutné zrevidovat. Ale neznamená to, že všichni dostanou výpověď a půjdou domů. Tým je někde nutné naopak posílit.

Kde?

Nelíbí se mi divné vztahy mezi sponzory na „velké" a „malé" úrovni. Dám příklad kraj si sežene partnera v podobě lokálního pivovaru, který věnuje klubům pár sudů. A potom přijede televize na speciální a jinak dobrý projekt, ale z nařízení asociace se musí ukazovat jen mega pivovar. Je to chaos. Někdo by se tím měl zabývat.

Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil 5. května vazbu na přesedu Fotbalové asociace Miroslava Peltu kvůli údajnému zneužití dotací z MŠMT.
Fotbal má strach. Pelta sedí ve vazbě, Berbr je u moci

Tohle nás vrací na začátek. Miroslav Pelta prý často pracoval šestnáct hodin denně. Byl byste schopný tuto mašinérii ukočírovat?

Nezapomeňme, že pan Pelta zvládal současně více činností, a to včetně těch společenských.

Často mluvil i do reprezentace. Je to správné?

Ne. Já do sportovní části jako takové napřímo zasahovat nechci. Od toho jsou tam příslušné orgány a pro soutěže řídicí komise.

Máte prostor: co byste vzkázal delegátům před volbami?

Neřešme, co bylo, ale co bude. Musíme jednat rychle. Jdu do toho s plnou vervou a na špalek dávám svou hlavu. Možná jsem mladý, ale dělám v miliardovém byznysu, ve fotbalu se orientuji a rozumím ekonomice.