Fotbalisté Jablonce před týdnem proti albánskému týmu Flamurtari úspěšně zvládli vstup do letošního ročníku Evropské ligy, ve třetím předkole už ale proti nim stojí mnohem kvalitnější soupeř. Ve čtvrtečním úvodním zápase se představí na hřišti předloňského nizozemského mistra Alkmaaru a jako hlavní cíl si vytyčili uhrát na stadionu favorita takový výsledek, který by je nechal do domácí odvety ve hře o postup.

Kouč František Komňacký sledoval víkendovou generálku Alkmaaru s tureckým Kayserisporem a výkon čtvrtého týmu uplynulého ročníku nizozemské ligy ho nadchl. Proto bere duel jakou velkou zkoušku. "Z toho, co jsme měli možnost vidět, jsme pochopili, že nás po všech stránkách čeká velmi silný klub. Ten dvojzápas pro nás bude velikou školou a zkušeností. Chceme si vyzkoušet, jak daleko jsou ještě oni od nás, co vše nám chybí k tomu, abychom mohli hrát fotbal na té vyšší úrovni," řekl novinářům Komňacký.

"Teď musíme udělat vše pro to, abychom nedopustili nějakou blamáž, nějaký výsledek, který by byl ostudou. Samozřejmě můžeme prohrát, ale muselo by to být příznivě tak, aby v odvetě ještě o něco šlo a mělo to nějaký náboj. Po výsledku 4:0, 5:0 by odveta ztrácela smysl," podotkl.

Hrají španělský fotbal

Víkendový zápas, který mohl Alkmaar vyhrát i vyšším rozdílem než 3:0, ho utvrdil v tom, že Jablonec čeká velmi ofenzivní protivník. "Hrají aktivní fotbal se třemi útočníky, třemi středovými hráči a s vynikající rozehrávkou přes střední obránce. Nedají vám balon zadarmo, vše se snaží řešit fotbalově. Nazval bych to španělským fotbalem," mínil Komňacký.

Překvapilo ho, jak kvalitní a přesné je čtvrté mužstvo nizozemské ligy. "Bude to něco, jako když hraje náš nároďák proti Španělsku. Bojím se, že soupeře, který hraje takovým způsobem, u nás v lize prostě nenajdeme. Nechci hráče strašit, ale musíme je na to upozornit a najít způsob, jak tomu čelit. Budeme muset vynaložit všechny prostředky, zvlášť v té defenzivní fázi, a hrát zodpovědněji a organizovaněji než ti Turci," hledal možný recept na úspěch Komňacký.

Alkmaar patří v posledních letech do špičky nizozemské ligy. Před dvěma lety získal pod vedením kouče Louise van Gaala svůj druhý domácí titul a v roce 2005 došel až do semifinále tehdejšího Poháru UEFA. Od mistrovské sezony se ale v týmu AZ mnohé změnilo. V kádru zůstalo jen několik hráčů z tehdejší sestavy a od té doby vede klub už třetí trenér. Zvučná jména v sestavě Alkmaaru chybějí, k nejznámějším patří švédský reprezentant Rasmus Elm a nová posila Američan Jozy Altidore.

Jarolím bude fit

Komňackého ale při generálce s tureckým soupeřem upoutali hlavně stopeři a defenzivní záložník. "Jsou to hráči, přes které jde skoro každý útok. Všechno jsou to ale kolmé přihrávky, žádné dlouhé nákopy," řekl.

Ve čtvrtek nebude moci počítat s dlouhodobými marody Krajčíkem, Zábojníkem, Haurdičem a Vukovičem a nejspíš také s Novákem. Naopak razantně se zlepšil zdravotní stav Jarolíma.

Vloni Jablonec ve stejné fázi soutěže vypadl s kyperským Apoelem Nikósie. Pokud letos přes favorita postoupí, čekalo by ho ještě závěrečné čtvrté předkolo.

Zápas začne ve čtvrtek ve 20:00 a hlavním rozhodčím bude Polák Szymon Marciniak. Žádná z českých televizních stanic přímý přenos nebude vysílat.

Předpokládané sestavy
Alkmaar: Esteban - Marcellis, Moisander, Viergever, Poulsen - Wernbloom, Martens, Elm - Benschop, Boymans, Holman.
Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Jablonský - Kopic, Loučka, Jarolím, Piták, Kovařík - Lafata.