„Nula je nic, jednička znamená lehký trénink, pětka těžký trénink a desítka je absolutní maximum," vypráví dlouholetý lékař reprezentace Petr Krejčí starší.

Projekt Injury Study, s kterým přišla UEFA, zkoumá vztah intenzity zátěže a úrazů. Jsou do něj zapojené elitní evropské kluby a teď i všech 24 národních týmů, které pojedou na Euro.

„Už dřív jsme sepisovali úrazy, jejich příčiny a dobu absence. Teď k tomu přibylo škálování intenzity zátěže," říká Krejčí. V praxi to znamená obejít po tréninku a zápase všechny hráče a zapsat číslo, které udají.

Co na to fotbalisté?

Stoper Michal Kadlec: „Stejně se vždycky hráčů ptáte, jak se cítí. Tak to teď vyjadřujeme číslem. Pokud to někomu pomůže, fajn, ale jinak to neprožívám."

Útočník David Lafata: „Asi tohle téma má něco do sebe, když ho zkoumají. I trenér z čísel uvidí, jak makáme. Na soustředění před Eurem máme podobnou zátěž jako na předsezonním týmovém kempu."

"Desítku bych škrtl"

Lafata a další veteráni obecně hlásí vyšší čísla, mladíci a atletické typy á la obránce Kadeřábek nižší. „Průměrně se dávají pětky až sedmičky, ale už jsme měli i devítky," hlásí Krejčí.

Byla už desítka, doktore? „Nebyla, ale kdyby ano, škrtl bych ji. To by ten hráč musel lézt po čtyřech," chechtá se.

„Je to i zajímavé psychologické testování," řekne vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, jenž sedí po Krejčího pravé ruce. „Ale pořád mluvíme jen o subjektivních dojmech."

I z Krejčího mluví lehká skepse, sám ví, že věda je ošidná: „V praxi se použije jen jedno procento toho, co se předtím zkoumalo. Ale nechci tomu bránit, třeba z toho vylezou zajímavé výsledky."

„Zajímavé" výsledky měl zdravotní program FIFA nazvaný F-Marc. Co se zjistilo? Třeba to, že když se fotbalisté v Africe osprchují, což se může zdát jako úplně běžná věc, mají méně úrazů.

Co na to Lobanvskij?

„Jindy nám zase přijde seznam dvanácti věcí, které mají hráči dělat na rozcvičce. Přitom pro nás je rozcvička klasika," vydechne Krejčí předtím, než vyrazí za hráči nabírat nová čísla. „Když nemáme zranění, tak papírujeme," usměje se.

Tím nahraje technickému vedoucímu reprezentace Jaroslavu Dudlovi, jenž si vybaví setkání s legendárním ukrajinským trenérem Valerijem Lobanovským z konce 90. let: „Jednou mě na nějakém workshopu pozval na panáka. Než jsme si připili, odložil jsem na parapet objemné desky, které jsem předtím vyfasoval. Dobrák Valerij se podíval na tu hromadu papírů a smutně utrousil: Kde je fotbal?"

MARTIN MLS