„Sparta se ve spolupráci s Policií České republiky podílí na vyřešení incidentů. Je důležité, aby výtržníci byli důsledně potrestáni. Společným cílem musí být, aby byl agresorům do budoucna zamezen vstup na fotbal,“ stojí v prohlášení Letenských.

Smutným výsledkem sobotního řádění bylo těžké zranění jedné ženy. Jistě, policisté hříšníka hned druhý den zadrželi (hrozí mu až deset let vězení). Jak je ale možné, že se do Generali Areny se svou „výbavou“ vůbec dostal?

Vymýtit podobné excesy je v podstatě nemožné. Nejen v Česku, ale i v zahraničí, což potvrzuje někdejší fotbalista Hamburku, Norimberku nebo Bayernu Mnichov David Jarolím.

„Podobné věci se stávají i v Bundeslize. V neděli jsem koukal na derby Hamburku se St. Pauli. Zápas se musel v průběhu kvůli pyrotechnice na jedenáct minut přerušit, a to jsou v Německu o dost přísnější kontroly,“ podotýká někdejší reprezentant a syn bývalého kouče národního týmu Karla Jarolíma. 

O krok napřed

Rovněž ředitel komunikace Ligové fotbalové asociace Štěpán Hanuš uvádí: „LFA na problému s jednotlivými kluby spolupracuje. To, co se stalo, je odstrašující případ, ovšem pořád šlo jen o zlomek pyrotechniky, která se na stadion dostala, a nebyla zabavena. Bohužel je třeba říct, že v metodách, jak dostat pyrotechniku dovnitř, jsou diváci oproti ochrance vždy o krok napřed.“

Jarolím podává příklad z německých angažmá. „Pyrotechnika se dovnitř klidně mohla pronést delší dobu před zápasem. Bezpečnostní rámy sice pomáhaly, ale s organizovanou akcí mohly něco udělat jen těžko,“ vysvětluje devětatřicetiletý hráč.

Ozval se i ministr

Co bude následovat? Mimo policejní vyšetřování zahájí asociace s oběma kluby disciplinární řízení. Ve hře jsou výrazné finanční postihy, ale i uzavření tribun či zákaz plzeňským fanouškům navštívit další venkovní střetnutí.

Potíží je, že peněžité tresty zaberou zřídkakdy. Nabízejí se proto jiné, přísnější (a momentálně neexistující) varianty. I chuligán by si své chování rozmyslel, pokud by byla vstupenka psána na jeho jméno či pokud by klubu hrozil odečet bodů v tabulce.

Způsob případného trestu se bude odvíjet „jen“ od disciplinárního řádu. Výše zatím není známa. „Jakmile obdržíme zprávy delegáta a policie, zahájíme řízení,“ říká Hanuš.

Mimochodem: kvůli excesu na Letné svolal ministr vnitra Jan Hamáček na příští týden expertní skupinu. „Nechci, aby se výtržnosti opakovaly,“ napsal na Twitter.

Vedení plzeňského celku „bezohledný akt“ odsoudilo. Snad sobotní extempore neodradí běžné fanoušky: fotbal o ně už tak musí bojovat.