Zahraniční trenér na lavičce Sparty a hlavně největší koncentrace špičkových cizinců na trávníku. Pražská „S" totiž v létě lovila nejen v domácích vodách, ale mohutně sahala i do těch evropských. Eden včera oznámil příchod tria Danny Gomes, Halil Altintop, Ruslan Rotaň. Na Letné nechtěli zůstat pozadu a Sparta ohlásila příchody Srdjana Plavšiče a Tal Ben Chaima.

Otázka za milion teď zní: nezpůsobí příchod hvězd evropského fotbalu spíše poprask a nebudou jejich ega nabourávat pohodu? Boss Slavie Jaroslav Tvrdík se toho nebojí. „I když něco dokázali a zaslouží si respekt a úctu, tak působí skromně a sympaticky, nejde o žádné nafoukané primadony. Jsou týmoví, i to jsme prověřovali," říká.

NEJDRAŽSÍ POSILY PRO SPARTU A SLAVII

Žebříček posil pro Spartu a SlaviiZdroj: ČTK, AC Sparta Praha

ČTVRT MILIARDY NA INVESTICE

„Konkurence žene tým dopředu. Třeba takový Ruslan Rotan. Řeknu hráčům, ať vezmou branky, a on je u toho první. To ve mně zanechává veliký dojem," přibližuje atmosféru kouč Jaroslav Šilhavý.

V Edenu se muselo nakupovat dobře, ředitel Martin Krob dostal na investice hráčů čtvrt miliardy korun, do kasy totiž připlují veliké peníze za přestupy Michaela Lüftnera, Antonína Baráka či čerstvě brankáře Jiřího Pavlenky. „Reinvestujeme prostředky z prodeje hráčů," vzkázal Tvrdík a trochu se opřel se do Sparty.

Útočník Milan Škoda fanouškům slíbil, že ve Slavii zůstane.
Posily za miliony? Kdepak, Edenu vládne kanonýr Škoda

„Ceny hráčů na českém trhu se zdvojnásobily," okomentoval vzájemný „souboj" v lovení posil. Rivalita se Spartou tak bude ještě o něco větší. „Sparta se chce vrátit po špatných letech na špičku a hodně posiluje. Na naše vzájemné souboje se hodně těším," usmívá se a dodává: „Rivalita tu existuje přes sto let a pro český fotbal je dobře, když v něm dva největší kluby utrácejí."

Nabité soupisky Pražanů budí respekt. Není však letošní zběsilé posilování už trochu přes čáru? „Jsem zvědavý, kde to skončí," konstatoval někdejší fotbalový reprezentant Karel Piták. „Slavia nenakupuje bezhlavě, spíš jsem zvědavý na Spartu."

NEJDRAŽŠÍ HRÁČ ČESKÉ LIGY

Velké očekávání bude budit značně posílený útok Sparty. Ke kanonýrovi Davidu Lafatovi přibyl už na začátku letní přípravy rakouský kanonýr Marc Janko a včera také již zmiňovaný izraelský ostrostřelec. Na svém kontě má desítky gólů, mimochodem včetně nezapomenutelného lobu Gianluigimu Buffonovi.

Derby Slavia - Sparta
Slavia remizovala se Spartou a nevyužila šanci jít do čela ligy

„Vážím si toho, jak moc o mě klub stál. Teď musím ukázat, že se rozhodl správně. Je to vzrušující, poprvé budu hrát v zahraničí," pochvaloval si muž, který se s cenou 75 milionů korun stal nejdražším artiklem v Česku. Na takové hráče se prostě bude chodit (na Slavii už prodej permanentních vstupenek atakuje pětitisícovou hranici). Těšte se, příští ročník fotbalové ligy bude stát rozhodně za to.