Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jankulovski o situaci v Baníku: Mám o něj strach, bojím se nejhoršího

Ostrava /ROZHOVOR/ - Jeden z nejlepších fotbalistů ostravské historie Marek Jankulovski poskytl po dvou letech Deníku exkluzivní rozhovor. V sobotu přinášíme druhou část, která je věnovaná současné situaci v Baníku Ostrava.

13.6.2015 9
SDÍLEJ:

Marek Jankulovski při rozhovoru pro Deník.Foto: Deník/Pavel Sonnek

První část rozhovoru čtěte zdeJankulovski: Fotbalové pořady by měly diváka bavit. Těší ho, že zlákal i Nedvěda

V pondělí uplynuly dva roky od vaší benefice na Bazalech, kterou sledovalo dvacet tisíc fanoušků. Vzpomněl jste si na to?
Samozřejmě že jo, protože tohle byla událost, na kterou člověk nemůže zapomenout. Pro mě to byl jeden z nejkrásnějších dnů v životě. Doopravdy. A nejen pro mě, ale pro celou rodinu, která během celé kariéry stála vždy za mnou. To, jakým způsobem akce proběhla, jaký o ni byl mezi lidmi zájem, ve mně zanechalo velký dojem. Dovolím si tvrdit, že pokud by byl stadion větší, tak by se kapacita stejně naplnila. Pro mě to znamenalo hodně, protože lidé ukázali a snad i ocenili, že jsem ve fotbale něco dokázal, a tohle byl od nich ten nejkrásnější dárek, který mi mohli dát. Všichni jsme si to společně užili a měl jsem z toho velkou radost.

V dějinách Ostravy tak 8. červen 2013 možná už navždy zůstane datem, kdy byly naposledy Bazaly vyprodané. Znamená to pro vás něco?
Mne i s odstupem dvou let strašně těší a hřeje u srdce, že se nám s lidmi, kteří mi s organizací benefice pomáhali, podařilo Bazaly vyprodat. Na druhé straně mě mrzí, že od té doby už plno na Bazalech nebylo. Nemyslím na každý zápas, ale třeba při utkáních se špičkovými kluby, jako je Sparta nebo Plzeň, by to v Ostravě tak mělo být.

Proč tomu tak není?
Lidé se k Baníku obrátili zády, což mě hodně mrzí, protože fotbal se hraje hlavně pro ně.

Byl jste na posledním ligovém zápase Baníku na Bazalech, kdy hrál s Duklou?
Nebyl. Je pravda, že jsem dostal něco jako pozvánku. Ne přímo od majitele, ale od manažerky, která to asi podle všeho organizovala. Akce jsem se nezúčastnil, protože jsem to nepovažoval za vhodné.

Můžete říct proč?
Já jsem se s fanoušky Baníku a Bazaly rozloučil při své benefici. A řekl bych, že to bylo důstojné a mělo to úroveň, což snad všichni ocenili.

Proč si myslíte, že vám ta akce tak vyšla?
Přijelo hodně skvělých hráčů, kteří se už možná v Ostravě nikdy nesejdou. Ale myslím, že fanoušci ocenili i to, jak byla akce připravená. Dělal jsem to s lidmi, kteří do toho dali srdce. A rozlučka při utkání Baník Dukla mi přišla taková povinná. Prostě hrajeme poslední zápas na Bazalech, tak něco udělat musíme. Když jsem viděl soupisky týmů osobností, kdo se toho účastnil a neúčastnil, tak mi to nepřišlo adekvátní. Nemohu si pomoci. Ale berte to jen jako můj názor, já bych to ukončil tím, že jsem se s Bazaly i fanoušky loučil před dvěma roky.

Kdy jste vůbec byl naposledy na zápase Baníku?
Nevím to přesně, ale jsou to už asi právě dva roky, kdy na Baník nechodím. Musím říct, že mě to mrzí, protože v Ostravě vždy byl fotbal obrovským fenoménem. Řadu kluků, kteří dnes oblékají dres Baníku, mám hodně rád. Fandím jim a rád bych je viděl hrát na vlastní oči. Když ale vidím, jakým stylem je klub veden a kterým směrem se vydal, tak nemám zapotřebí na fotbal chodit. Přijde mi to jako ztráta času.

Z Baníku zbyl jen název

Když pomineme poslední totálně nevydařený půlrok, kdy vedení klubu nesmyslně odvolalo kouče Martina Svědíka a angažovalo Petra Frňku, tak co říkáte na současný stav klubu?
Tady ani není třeba mnoha slov. Jen se podívejte, kam to vše dospělo… To, co jsem už dříve řekl nejen já, ale taky spousta dalších bývalých hráčů Baníku, pořád platí a já to mohu jen zopakovat. Takhle se prostě fotbal nedělá! Baník je dnes v takovém stavu, že zbyl jen název. Nic dalšího v klubu už prostě není. A to je pro nás všechny bývalé hráče, kteří v klubu byli od dětství a něco v něm prožili, strašně deprimující. To myslím naprosto vážně. Takhle amatérsky se fotbal opravdu dělat nedá a mám velké obavy, pokud se něco zásadního nezmění, že se můžeme v budoucnu obávat toho nejhoršího.

Co vám vadí nejvíce?
Už jsem zmiňoval zimní odvolání trenéra Svědíka, který byl s týmem na pátém místě. A je tu celá řada dalších věcí, které mi vadí daleko více. Jednou za čas se stane každému klubu, že mu trenérská změna nevyjde. To je ve fotbale běžné. Ale jde o celkovou filozofii klubu. Já se třeba strašně rád dívám na kluky, kteří v Baníku vyrostli. Na Míšu Frydrycha, Jirku Pavlenku, Dana Holzera a další. Když pak slyším nebo vidím, jak se k nim klub chová a preferuje v sestavě cizince, tak je mi jich líto.

Problémů má Baník doopravdy hodně…
Bohužel tomu tak je a zatím se mi nezdá, že by si to vedení nějak zvlášť připouštělo. Když nad tím přemýšlím, tak současný majitel je první v novodobé historii, který odnaučil lidi chodit na fotbal. Pár roků zpátky hrál Baník taky o záchranu, ale fanoušků chodilo podstatně více. Když vezmu návštěvu na zápas s Budějovicemi (1402 diváků), tak to je prostě ostuda. To ať se na mě nikdo nezlobí, ale tak to cítím. A lidé z vedení by se měli zamyslet nad tím, proč tomu tak je. Fotbal se hraje pro lidi, bez nich to nemá smysl dělat.

Teď navíc Baník čeká stěhování do Vítkovic. Co si o něm myslíte?
I já jsem zaregistroval názory, že do Vítkovic fanoušci Baníku chodit nebudou, že tam je atletická dráha, stadion neleží ve Slezsku a podobně. Pro mě to jsou ale jen alibistické řeči, které mají zakrýt současné problémy klubu v komunikaci s fanoušky. Protože pokud by majitel chtěl lidem vyjít vstříc a snažil se spory doopravdy vyřešit, tak si myslím, že by fanoušci do Vítkovic cestu našli. V Ostravě lidé fotbal milují, ale musí s ním být ztotožnění, prostě mu fandit. V Evropě je spousta klubů, které hrají na stadionech s atletickou dráhou nebo se přestěhovaly v rámci města z jedné čtvrti do druhé. Jde doopravdy o to, aby klub lidi na fotbal lákal a nebral zápasy jen za jakousi povinnost.

Po posledním utkání sezony se pustil do kritiky poměrů v klubu i kapitán Milan Baroš. Co jste jeho slovům říkal?
Já bych v prvé řadě chtěl před ním smeknout, že se dvakrát vrátil Baníku pomoci, protože to je hráč, který prošel celým světem a měl spousty jiných nabídek. Asi to v něm bublalo hodně dlouho a potřeboval to říct veřejně. Mně se to špatně hodnotí. Když nejste součástí týmu, tak spoustu věcí nevidíte. Jak ho znám, tak to v sobě dusil celou sezonu a čekal jen na její konec, aby to ze sebe mohl dostat. Sám řekl, že to, co zažil teď v Baníku, nezažil nikde venku. To nepotřebuje další komentář, tím je řečeno vše. Já si ho za ta slova vážím, protože kdo jiný by to měl říct než on. A spíše mě zase mrzí, že si lidi, kteří Baník dnes vedou, z jeho kritiky nevezmou ponaučení a zase spíše hledají chyby jinde. Když tohle řekne takový srdcař, jako je Milan Baroš, tak už to je doopravdy hodně alarmující. Já bych na jejich místě nad tím hodně přemýšlel a snažil se věci uvnitř klubu změnit.

Takže byste se pod jeho výroky podepsal?
V této souvislosti bych chtěl říct ještě jednu věc, která je podle mě hodně důležitá. Když už se já, Milan Baroš nebo další bývalí hráči klubu ozveme v médiích, tak to neděláme proto, že proti někomu bojujeme nebo jdeme.

Řada lidí z vedení to tak ale možná bere…
To je možné, ale my tím chceme říct veřejnosti a fanouškům, že i za této situace, na rozdíl od lidí, kteří ho dnes vedou, ke klubu vztah pořád máme. Když vezmu sebe, tak já v klubu působil od šesti let. I když jsem hrál v Itálii, tak jsem vždy Baník sledoval a držel mu palce. Chybí tady absolutní respekt k lidem a hráčům, kteří v klubu pracovali a s Baníkem něco dokázali. Lidi, kteří Baník nyní vedou, působí ve vrcholovém fotbale rok nebo dva. A řekněme si to na rovinu, o fotbalu toho moc nevědí. Vědí, že se na hřišti hraje jedenáct proti jedenácti, ale to je tak vše.

Oficiální nabídku od Baníku nikdy nedostal

Na ostravské poměry to jsou hodně ostrá slova…
To je další velký rozdíl mezi fotbalem u nás a venku, protože tam je kritika naprosto běžná a všichni vědí, že je pro každý sportovní klub také velmi potřebná. U nás, když nějaký bývalý hráč něco vyčte vedení, tak se tomu druhá strana diví, nebo dokonce reaguje podrážděně a v krajním případě ho ještě pošpiní. Tak to nyní je. S tím je těžké polemizovat, protože poměry v Baníku jsou delší čas z mého pohledu za hranou.

Jak to myslíte?
No, tak si řekněme na rovinu, jak to v Baníku funguje. Je tady majitel klubu a sportovním ředitelem je jeho syn, který v životě nehrál fotbal. Tak o čem se tady chcete bavit? Dělá přestupy, řeší smlouvy s hráči. To vůbec nemluvím o manažerech, kteří dnes pracují pro Baník a za klub nejen v Česku, ale také v zahraničí vystupují. To nepotřebuje komentář. Vždyť to je totéž, jako kdybych šel zítra pracovat na finanční úřad a začal je tam učit, jak se mají správně vybírat daně. Dneska se to v Baníku dělá amatérsky, za tím si stojím. Fanoušci si ale musí vždy udělat názor sami. Jestli mé názory berou nebo ne, je jejich věc. Já se jim ale nedivím, že na fotbal teď nechodí.

V poslední době je Baník ve sporu i s městem…
To je další věc, kterou moc dobře nechápu, protože jestli někdo klub momentálně drží nad vodou, tak je to právě město. Do těch sporů moc nevidím, informace čerpám stejně jako fanoušci jen z médií, ale abych byl upřímný, tak se současnému vedení města nedivím, že se chová obezřetně.

Vy jste dostal v minulosti nabídku pracovat v Baníku?
Je hodně spekulací o tom, proč v klubu nepracuji, a možná by nebylo od věci je uvést na pravou míru. Já jsem nikdy žádnou oficiální nabídku pracovat v Baníku nedostal. A nechtěl jsem být jen jakousi tváří klubu a svým jménem klub zaštiťovat. To mě neoslovilo.

Práce v Baníku by vás nelákala?
Chce to praxi, zkušenosti, dobré spolupracovníky. Ono nejde hned po skončení kariéry začít dělat sportovního ředitele klubu, jako je Baník. Tak si to lidé ve vedení Baníku mysleli, že sundám kopačky, obléknu si sako a budu manažer. Dodnes si na to vzpomínám, když byl ze dne na den vyhozen sportovní ředitel Verner Lička a já vlastně měl na druhý den přijít na Bazaly do práce. Takhle se prostě fotbal nedělá a to byl tehdy důvod, proč jsem se odmítl do fungování klubu nějakým způsobem zapojit.

Majitel klubu ale může namítnout, že dělat fotbal je dnes dřina. A nejen vy, ale také další bývalí skvělí hráči zase nechcete deset hodin denně pracovat, protože jste finančně zabezpečení a máte i řadu jiných zájmů.
Vím, kam míříte. Já s tím názorem souhlasím a nijak ho ani nezpochybňuji. Když vezmu sebe, Karla Poborského, Vláďu Šmicra, Tomáše Ujfalušiho, Zdeňka Grygreru, tak jsme všichni hráli dlouhé roky venku a můžeme říct, že jsme finančně nezávislí a žijeme si své životy. Věnujeme se rodinám, což nám zabere hodně času. Je pravda, že pokud bych měl fungovat v klubu, tak bych tomu musel dávat vše. Stejně jako tomu bylo v době, když jsem fotbal hrával. I proto nikde zatím na stálo nejsem, protože potřebuju ještě čas rozkoukat se. Momentálně si užívám více rodiny, které to za roky, kdy jsem hrával fotbal, dlužím.

Zajímala by vás vůbec práce ve fotbale?
Vždy to je o nabídce. Musela by mě ale oslovit stejně jako třeba komentování Ligy mistrů pro televizi. To bych byl schopný situaci přehodnotit. Ale já se nikde necpu. Nepůjdu dělat někam jen proto, abych prostě někde byl a něco dělal. To by mě ani nenaplňovalo a nemám to zapotřebí. Kdybych viděl, že klub funguje, jak má, dělalo by se to na profesionální úrovni a hlavně srdcem a s láskou k fotbalu, tak bych o tom uvažoval. Sám si myslím, že můj čas ve fotbale dříve nebo později určitě přijde.

Na poměry Baníku máte svůj názor, ale jak ze situace ven? Máte nějaké řešení?
Mně je jasné, že někdo bude říkat, že se mi to od kávy lehko říká, když tam nepracuju. Ale ve fotbale jsem toho zažil dost a něco i dokázal. Proto cítím, že mám právo se k situaci v mateřském klubu vyjádřit. Pokud dnes majitel klubu v tisku říká, že Baník je zabezpečený a vše funguje, jak má, tak nevím, jestli to je správná cesta. On si to musí vyhodnotit sám a vidět, jak Baník třeba právě v poslední sezoně fungoval, jak hrál, kolik tam chodilo lidí, zda jsou kluci v šatně spokojeni. Nechci nikomu radit. Když vše funguje, tak to není ani na místě.

Autor: Aleš Uher

13.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Miloslav Ludvík.
5 12

Ministři odcházejí. Na rozjezd dostanou od státu statisíce

Ilustrační foto
3

K čemu používáme mobil za volantem? Průzkum přinesl šokující zjištění

Brněnská univerzita oslaví sté výročí s novou podobou

Sova, slon nebo v případě Brna liška by se jistě mohli stát symbolem univerzity. Druhá česká nejstarší vysoká škola si ale řekla, že je čas na změnu. Rozhodla se, že v příštích desetiletích ji bude charakterizovat moderní, dynamické a inspirující písmo.

Oblíbená akce je tu. Česko si už dnes zazpívá po celé republice koledy

Zpříjemněte si s Deníkem čekání na Ježíška zpíváním. Po celé republice už dnes od 18 hodin zazní koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán či Půjdem spolu do Betléma. Celý večer pak zakončíte vánoční písničkou Vánoce, Vánoce přicházejí.

Jsem váš ředitel, tvrdí zloději v e-mailech. Z firem vylákali přes 30 milionů

Působí v zahraničí. Najdou si českou firmu, vytvoří e-mail podobný tomu, jaký v ní používá ředitel. Pošlou zprávu účetní a nechají si poukázat peníze na zahraniční účet. Okradených firem přibývá.

Režisér Polanski čelí novému obvinění. Měl sexuálně obtěžovat desetiletou dívku

Policie v Los Angeles řeší další obvinění oscarového režiséra polského původu Romana Polanského. Marianne Barnardová na sociální síti Twitter uvedla, že když byla dítě, nutil ji Polanski při fotografování pózovat nahou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT