Vyvolené, kteří se budou 6. září v Uherském Hradišti rvát s Ukrajinou i o čtyři dny později v Rostově na Donu s Ruskem, nominoval Jarolím v pražském hotelu Don Giovanni.

A nutno podotknout, že Češi zbrojí ve velkém, ve vybrané dvaadvacítce víceméně nechybí žádná ze zdravých opor. Další dva hráči ještě během následujícího týdne přibydou, konkrétně útočník a křídlo. V nominaci by se tak mohl – kvůli Barákově svalovému zranění – objevit i sparťanský kapitán Šural.


Trenér Jarolím nejprve jmenoval úskalí, se kterými se musí český výběr popasovat. "Vypadli nám tři klíčoví hráči a naposledy jsme se sešli v červnu. Tři měsíce jsme nemohli nic dělat, ale nechci být pesimistický. Musíme se s tím vypořádat, uvidíme, co nám přinese tento týden," prohlásil.

A jaké jsou vůbec cíle národního týmu? Dle Jarolíma stále stejné, tedy prvotně vítězství ve skupině, pak i možnost zabojovat o Euro. "Bylo by smutné, kdybychom si dali nižší mety. Víme, co znamená skončit na prvním, ale i na třetím místě ve skupině, takže motivace je obrovská," potvrdil.

Dočkal či Petrák, chybí Vydra

Samotnou nominaci začal Jarolím od stálic mezi tyčemi. K dispozici tak budou jak nejzkušenější Tomáš Vaclík ze Sevilly, tak i Tomáš Koubek z Rennes či Jiří Pavlenka z Brém. Kdo bude jedničkou, to kouč národního výběru neprozradil.

Co se defenzivních linií týče, zde určité obměny přece jen přišly. Jarolím zvolil Jakuba Brabce, Vladimíra Coufala či Radima Řezníka, dále věří i Janu Bořilovi, Theodoru Gebre Selassiemu, Pavlu Kadeřábkovi, Tomáši Kalasovi i Filipu Novákovi. Chybí například Michael Lüftner, dále i zranění Jakub Jugas a Marek Suchý.

Středopolaři míří bojovat o Euro v následujícím složení – Antonín Barák (ten nicméně pravděpodobně kvůli svalovému zranění vypadne), Bořek Dočkal, Josef Hušbauer, Tomáš Hořava, Jakub Jankto, Jan Kopic, Tomáš Souček, nováček Ondřej Petrák a Jan Sýkora. Naopak absentují například zmíněný Darida, dále Martin Frýdek, Lukáš Masopust či Michal Trávník.

Mezi vybranými nechybí poprvé v kariéře ani Ondřej Petrák. "Rozhodlo to, že se podílel na postupu Norimberku, sledovali jsme ho a víme, jak hrál v jarní části. Navíc může zaskočit i na pozici defenzivního hráče," vysvětlil český lodivod.

Mezi forvardy se objevila pouze dvě jména, konkrétně Patrik Schick a Michael Krmenčík. Chybí například Stanislav Tecl nebo "Angličan" Matěj Vydra, druhý jmenovaný se v reprezentaci neobjevil už dva roky. "Jeho pozice je pořád stejná. Je to jen o tom, aby nastupoval pravidelněji. Budeme ho sledovat, přičemž až uznáme, že si nominaci zaslouží, tak také nominovaný bude," dodal Jarolím.

Sparta? Spíš rumunský nároďák

Trenéra zamrzela i absence sparťanských hráčů, byť se již zmíněný Josef Šural možná v nejbližších dnech připojí. "Co vám na to mám říct? Reprezentace byla vždycky postavena na hráčích Sparty, Slavie či Plzně. Když se ale teď člověk na Spartu podívá, je to spíš příprava rumunského nároďáku," pousmál se trpce Jarolím.

České fotbalisty čekají zmíněná dvě střetnutí s Ukrajinci a Rusy, v říjnu pak zamíří na Slovensko a znovu se střetnou i s ukrajinským týmem, tentokrát venku. Program Ligy národů v roce 2018 uzavřou listopadové duely – jeden přátelský, jeden skupinový se Slováky.

Nominace:Brankáři: Tomáš Koubek (Rennes), Jiří Pavlenka (Brémy), Tomáš Vaclík (Sevilla).

Obránci: Jan Bořil, Vladimír Coufal (Slavia), Jakub Brabec (Rizespor), Theodor Gebre Selassie (Brémy), Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Tomáš Kalas (Bristol City), Filip Novák (Trabzonspor), Radim Řezník (Viktoria Plzeň).

Záložníci: Antonín Barák (Udinese), Bořek Dočkal (Philadelphia Union), Josef Hušbauer, Tomáš Souček, Jan Sýkora (Slavia), Tomáš Hořava, Jan Kopic (Plzeň), Jakub Jankto (Janov), Ondřej Petrák (Norimberk).

Útočníci: Michael Krmenčík (Plzeň), Patrik Schick (AS Řím).

Náhradníci:Brankář: Ondřej Kolář (Slavia).

Obránci: Luděk Pernica (Plzeň, Václav Jemelka (Olomouc), Ondřej Čelůstka (Antalyaspor).

Záložníci: Michal Trávník, Lukáš Masopust (Jablonec), Martin Frýdek (Sparta), Jaromír Zmrhal (Slavia), David Houska, Šimon Falta (Olomouc), Robert Hrubý (Ostrava).

Útočníci: Stanislav Tecl (Slavia), Matěj Vydra (Burnley), Josef Šural (Sparta).

Liga národů je nová reprezentační soutěž, která se bude hrát od září 2018 a má nahradit a zatraktivnit dosavadní systém přátelských zápasů. Evropské národní celky, jichž je celkem 55, byly rozděleny podle výkonnosti a dosavadního koeficientu do čtyř lig a v jejich rámci pak do tří, případně čtyřčlenných skupin. Češi se v jedné z nich střetnou s Ukrajinou a Slovenskem.

V ligách A a B je celkem 12 týmů, v C jich je 15 a v D – včetně Kosova – 16. Ve svých skupinách odehrají jednotlivé státy souboje systémem „každý s každým“, klasicky doma i venku. Vítězové skupin v lize A se na konci ročníku utkají ve Final Four, z něhož poté vzejde absolutní vítěz soutěže.

O dodatečné místenky na ME budou bojovat čtyři nejlepší týmy z každé ligy, kteří na ME nepostoupí z klasické kvalifikace. Čtyři účastníci, kteří z kvalifikace nepostoupí a zároveň v Lize národů obsadí nejvyšší pozice, doplní úspěšnou dvacítku, která se pak o triumf starého kontinentu utká v celkem dvanácti zemích v roce 2020.