Jenže doba se mění. Elastičnost záložní řady do jejího středu možná „vyžene“ Davida Jarolíma. A „Malý Mozart“ se přesune na levý kraj, stejně jako hraje běžně v Arsenalu.

„Už dávno neexistují ortodoxní krajní záložníci,“ říká kouč Karel Brückner.

A právě flexibilita může být pro Davida Jarolíma při volbě sestavy jeho výhodou. „V klubu hraji uprostřed zálohy. Pro mě by to nebyl problém ani v nároďáku,“ říká hráč bundesligového Hamburku.

Středová řada českého výběru po odchodu Pavla Nedvěda a Karla Pohorského stále pokulhává. Sehranost trpí neustálou improvizací na jednotlivých postech.

„Ale hrají v ní natolik zkušení borci, že se neobávám váznoucí spolupráce,“ odhaduje stále ještě reprezentační benjamínek.

Vždyť považte. V osmadvaceti letech za seniorský výběr má na kontě jedenáct reprezentačních utkání, ale pouze v pěti z nich hrál od začátku.

Naposledy v srpnovém přípravném duelu s Rakouskem. Tam patřil při absenci Tomáše Rosického, podle kouče Karla Brücknera k nejlepším hráčům na hřišti.

„Ale já bych nechtěl, aby moje účinkování v národním týmu bylo brané jen jako záskok za Tomáše Rosického,“ naráží osmadvacetiletý fotbalista na fakt, že proti silnějším soupeřům dostával přednost reprezentační kapitán.

Středeční klíčový duel v postupové hře o EURO 2008 proti Irsku by tak rád začal v základní jedenáctce.

„Pokud nastoupím od začátku, mohu toho předvést víc než za deset minut na hřišti,“ věří v momentální formu univerzální záložník.