Rozhodnutí 62letého kouče a jeho realizačního týmu se jako první dozvěděl Petr Fousek. Předseda fotbalové asociace následně přiznal, že nový trenér pro reprezentaci ještě nebyl vybrán.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale: Česko - Moldavsko, 20. listopadu 2023, Olomouc. (zleva) Ioan-Calin Revenco z Moldavska a David Douděra z ČR.
Češi vybojovali postup na Euro. Moldavsko umlčeli Douděra, Chorý a Souček

Šilhavý vedl reprezentaci od září roku 2018. Za pět let zažil vzestupy i pády. Úspěšný evropský šampionát, ale i zmar v boji o mistrovství světa. Vaz mu zlomily nepřesvědčivé výsledky i rozpačité výkony národního týmu.

Atmosféra kolem reprezentace byla zvláštní. Hráči však realizačnímu týmu poděkovali, po zápase s Moldavskem se v útrobách Androva stadionu v Olomouci rozlehl hlasitý potlesk. Vycházel z kabiny českého výběru.

Překvapení? Jak se to vezme

Šilhavého konec není takovým překvapením. Už v říjnu totiž po jednání s funkcionáři z asociace souhlasil s tím, že mu bude upravena smlouva. Pokud by se tak nestalo, kontrakt by platil dál. 

Jaroslav Šilhavý na lavičce během posledního zápasu
Otázky a odpovědi k reprezentaci: Šilhavý udělal gesto, Slavia nebyla ve hře

Výkonný výbor fotbalové asociace bude hned po utkání na svém zasedání v Olomouci řešit, kdo usedne do horkého křesla. „Jméno nového trenéra v úterý ještě známo nebude. Vše musíme pořádně projednat,“ vysvětlil šéf českého fotbalu Petr Fousek.

V zákulisí se znovu skloňují různá jména – aktuálně jsou bez angažmá třeba Ivan Hašek, Vítězslav Lavička a další. V úvahu připadají také současní trenéři mládežnických reprezentací (Jan Suchopárek či David Holoubek).